MATERIJALI ZA PEDAGOGE:

Ovo mjesto predviđeno je za dijeljenje primjera dobre prakse u radu stručnog suradnika pedagoga. Materijali su javni te je dopuštena njihova upotreba uz citiranje autorstva.

1. Obrazac za praćenje savjetodavnog razgovora

2. Priča o Marku - listić za radionicu

3. Obrasci za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta - preuzeto iz Pravilnika

4. Dosje učenika - cjelokupna mapa

5. Dnevnik rada stručnog suradnika pedagoga - obrazac

6. Obrazac 1 - pomoćnik u nastavi

7. Školski preventivni program - obrazac

8. Anketni upitnik - Upotreba mobitela

9. Anketni upitnik  - Stavovi učenika o zanimanjima

10. Paleta emocija - listić za radionicu

11. Pedagoška radionica - struktura radionice (obrazac)

12. Izvješće o evidenciji i realizaciji pripremne nastave hrvatskog jezika

Autor: ALEN HASIKIĆ (2.4.2022.)

PRIJEDLOG STRUKTURE PEDAGOŠKE RADIONICE

Prijedlog strukture pedagoške radionice izradio je Alen Hasikić. Riječ je o strukturi koja se tijekom pedagoške prakse pokazala izuzetno primjenjivom i kvalitetnom. Posljedni dio pod nazivom ZAPAŽANJA TIJEKOM RADIONICE služe kao mjesto za pisanje napomena voditelju radionice. Napomene kao što su: učenik koji se ističe tijekom aktivnosti, koju aktivnost možda treba doraditi ili mijenjati i sve ono što se voditelju učini važno, a može mu pomoći tijekom ponovaljanja iste radionice.

Prijedlog strukture pedagoške radionice u PDF formatu: POVEZNICA

Autor: Alen Hasikić (6.3.2022.)

Materijal je nastao za provedbu aktivnosti u kojoj učenici trebaju izraziti svoje misli, odnosno napisati ih u oblačiće.

Radni list: Moje misli

Autor: Alen Hasikić (21.2.2022.)

Radionicu “Moje poslijepodne” osmislio je pedagog Osnovne škole Joakima Rakovca Alen Hasikić za učenike drugog razreda.

Riječ je o radionici iz Školskog preventivnog programa s ciljem preventivnog djelovanja.

Naime, cilj radionice je potaknuti učenike da slobodno vrijeme provode što kvalitetnije, pritom da to vrijeme ne uključuje internet i digitalne uređaje. Ishodi radionice su sljedeći: potaknuti učenika na provođenje slobodnog vremena bez interneta, osvijestiti kod učenika potrebu druženja s prijateljima, potaknuti učenike na raznovrsne aktivnosti u poslijepodnevnim satima. Učenike se u uvodnom dijelu ispituje o tome što rade poslijepodne, nakon što završi nastava te dođu kući te što rade vikendom u slobodno vrijeme. Na temelju odgovora, postavljaju se i potpitanja. Ukoliko učenici navode učestalu upotrebu digitalnih uređaja, potrebno ih je potaknuti i na druge aktivnosti koja se događaju na otvorenom ili u društvu prijatelja, a ne uključuju ekran.

Sljedeća aktivnost uključuje podjelu listića s nazivom “Moje poslijepodne” na kojemu se nalazi 6 krugova. Učenici trebaju nacrtati sve aktivnosti koje mogu raditi u poslijepodnevnim satima, a da ne uključuju digitalne uređaje. Učenike se može potaknuti na razmišljanje pomoću navođenja primjera: igrati skrivača s prijateljima, šetati psa…Nakon što učenici nacrtaju i oboje aktivnosti, pozvati učenike da pojedinačno prezentiraju svoje poslijepodne kroz slike. Svaku nacrtanu aktivnost potrebno je pohvaliti, te motivirati učenika da i dalje sudjeluje u navedenim aktivnostima. Na kraju se učenicima može dati domaći rad pri kojemu trebaju opisati svoje poslijepodne tog dana.

Radni list: Moje poslijepodne

Ovu vijest možete pročitati i na sljedećoj poveznici:

MATERIJAL ZA RADIONICU O EMOCIJAMA (Autor: Alen Hasikić, studeni 2023.)

LISTIĆ: PALETA EMOCIJA

RADIONICA ZA PREDMETNU NASTAVU: RIZIČNA PONAŠANJA

Preuzmite radionicu ovdje: Radionica o rizičnim ponašanjima