vijesti

Realizacija aktivnosti tijekom ožujka i travnja iz Građanskog odgoja i obrazovanja

Autor: Alen Hasikić, 18. 4. 2023. 20:22

Izvrstan plasman na natjecanju iz financijske pismenosti

U sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja, naši učenici 6. razreda aktivno su se tijekom veljače pripremali za sudjelovanje na natjecanju Štedopis koje provodi Institut za financijsko obrazovanje Zagreb.

Uz mentorstvo pedagoga Alena Hasikića, odabrani su predstavnici 6. razreda: Vito Hodžić, Tea Radolović i Jakov Kuharić.

Samo natjecanje održano je kroz online kviz „Novac i ja“ na Kahoot platformi. Na natjecanju je sudjelovalo preko 2600 učenika, a naši učenici su ostvarili izvrstan rezultat, odnosno 80. mjesto, što podrazumijeva da su u 10% najboljih.

Čestitike učenicima 6. razreda!

Polaznici Građanskog odgoja i obrazovanja sudjelovali u akciji „ Ubaci čep za skupi lijek“

U sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja, učenici 6. razreda redovito uz teorijski dio provode i aktivnosti kojima naučenu teoriju primjenjuju u praksi. Ovoga puta realizirana je aktivnost kojom su naši učenici pružili podršku i pomoć oboljelima od leukemije i limfoma, aktivnim prikupljanjem čepova tijekom šk.godine.

Nakon što smo prikupili dovoljno čepova, zaputili smo se u poštu i poslali dvije prepune kutije čepova Udruzi oboljelih od leukemije i limfoma.

Ovo je samo jedan od načina kojim možemo dati doprinos u pomoći oboljelima. Ovom prilikom pozivamo i ostale predškolske i školske ustanove da se pridruže ovoj predivnoj akciji.

Bravo, šestaši!

Kartulina iz Svetog Lovreča

Učenici 6. razreda u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja dobili su novi zadatak: Zamislite da šaljete razglednicu strancu te mu želite tom prilikom predstaviti Sveti Lovreč s najljepšom fotografijom. Kako bi uspješno realizirali zadatak, učenici su u 2 navrata dobili 30 minuta na raspolaganju da fotografiraju dio Sv. Lovreča koji je po njihovoj procjeni najzanimljiviji, odnosno najljepši.

Nakon završetka zadatka, dobili smo najljepše kartuline iz Sv. Lovreča!

[više]

Osnovna škola Joakima Rakovca provodi izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje

od školske godine 2022./2023. u 5. i 6. razredu.

Voditelji GOO: Sanja Kalčić (5.razred), Alen Hasikić (6.razred)

GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE

Građanski odgoj i obrazovanje omogućava mladima da postanu odgovorni i aktivni članovi društva, sposobni djelovati za opće dobro te donositi informirane i promišljene odluke. Građanski odgoj i obrazovanje podrazumijeva usvajanje vrijednosti, stavova i znanja, ali i vještina i sposobnosti kako ta znanja iskoristiti u svakodnevnim situacijama.

Građanski odgoj i obrazovanje u svom sveobuhvatnom shvaćanju obuhvaća dimenzije:

1. DRUŠTVENA kroz koju se razvijaju socijalne i komunikacijske vještine važne za ophođenje s drugim ljudima te vještine nenasilnog rješavanja sukoba.
  2. LJUDSKO – PRAVNA kroz koju se uči o pravima i odgovornostima te kako zaštiti svoja i tuđa prava
  3. POLITIČKA kroz koju se uči o tome kako se u društvu donose odluke, zakoni i drugi propisi, tko se uključuje u taj proces i na koji način, što možemo učiniti da bismo sudjelovali u tim procesima, te kako je ustrojena državna uprava, a kako lokalna i županijska samouprava.
  4. KULTURALNA kroz koju se upoznaje vlastita kultura, prepoznaju doprinosi različitih kulturnih utjecaja na zajednicu te upoznaju druge kulture i razvija međusobno poštovanje.
  5. GOSPODARSKA ili EKONOMSKA potiče na promišljanje o radu, upravljanju financijama i svemu onom vezanom uz ekonomiju i novac.
  6. EKOLOŠKA nas usmjerava na važnost održivog razvoja i čuvanje prirodnih bogatstva.

(Izvor: https://goo.hr/gradanski-odgoj-i-obrazovanje-graficki-prikaz-kurikuluma/)