Predmet Informatika treba omogućiti učenicima upoznavanje s informacijskom i komunikacijskom tehnologijom.

Nastavni sadržaji iz područja informacijske i komunikacijske tehnologije moraju učenicima omogućiti:

• stjecanje umijeća uporabe današnjih računala i primjenskih programa (vještine),
  • upoznavanje s osnovnim načelima i idejama na kojima su sazdana računala odnosno
    informacijska i komunikacijska tehnologija (temeljna znanja) te
  • razvijanje sposobnosti za primjene informacijske i komunikacijske tehnologije u različitim primjenskim područjima (rješavanje problema).

Umijeća (vještine), temeljna znanja i rješavanje problema tri su sastavnice obrazovnoga procesa koje se mogu razmatrati i djelomično odvojeno, ali tek njihovo međusobno prožimanje dat će učenicima dobru podlogu za buduće cjeloživotno učenje.
Podrobni opis umijeća, temeljnih znanja i rješavanja problema nalazi se u dokumentu Znanja i umijeća iz informacijske i komunikacijske tehnologije koje treba steći tijekom
cjelokupnoga školovanja koji je sastavni dio HNOS-a.

- raspored sati

- individualne informacije