Nadležni školski liječnik

DANIELA BEAKOVIĆ

dr.med.,spec.školske medicine

Tel. 052/433-660

OKVIRNI PLAN PROVOĐENJA PROGRAMA SPECIFIČNIH I PREVENTIVNIH MJERA  ZDRAVSTVENE ZAŠTITE  ŠKOLSKE DJECE U OSNOVNOJ ŠKOLI  ZA ŠKOLSKU GODINU 2020./2021.

Zbog epidemiološke situacije, a prema preporukama HDŠM i Ministarstva zdravstva, sve će se aktivnosti odvijati isključivo u ambulanti za školsku i adolescentnu medicinu.

SISTEMATSKI PREGLEDI:

1. Sistematski pregled djeteta prije upisa u prvi razred osnovne škole za šk .god. 2021./2022.

(obavljati će se od siječnja do sredine lipnja 2020. godine). Uz pregled se obavlja i cijepljenje (MPR/ Polio).

Roditelji će dobiti poziv i termin sistematskog pregleda poštom, na kućnu adresu.

2. Sistematski pregled u petom razredu osnovne škole: ovisno o mogućnostima organizacije rada u pandemijskim uvjetima (u drugom polugodištu), ciljano će se pozvati djecu kod kojih postoje zdravstvene poteškoće, rizici, problemi u školi. Djeca dolaze na pregled u pratnji roditelja.

3. Sistematski pregled u osmom razredu osnovne škole (u svrhu utvrđivanja zdravstvenog stanja i sposobnosti za upis u srednje škole)

(obavljat će se tijekom prvog polugodišta šk.god. 2020./2021.) Uz sistematski pregled obavlja se i cijepljenje DI-TE i Polio, savjetovanje vezano za profesionalnu orijentaciju. Učenici i njihovi roditelji dobit će obavijest o točnom terminu, uz napomenu da donesu svu medicinsku dokumentaciju, ukoliko takva postoj. Djeca dolaze na pregled sama ili u pratnji roditelja. Mole se škole da omoguće svojim učenicima da izostaju sa nastave radi obavljanja sistematskog pregleda, za koji će dobiti ispričnicu. Mole se razrednici osmih razreda da na roditeljskim sastancima podijele roditeljima izjave o suglasnosti za onu djecu koja će sama dolaziti u ambulantu.

4. Kontrolni pregledi nakon sistematskih pregleda

Odvijat će se kontinuirano, prema indikaciji

NAMJENSKI PREGLEDI:

1. Pregled prije prijema u učenički dom-provode se kontinuirano prema potrebi

2. Pregled u svrhu utvrđivanja zdravstvenog stanja djeteta prilikom prelaska iz druge škole –samo kada je to neophodno

3. Pregled prije sportskog natjecanja (za školska sportska natjecanja): provodit će se prema uputama HZJZ i Ministarstva zdravstva, ukoliko epidemiološka situacija bude dopuštala natjecanja.

4. Pregled za utvrđivanje psiho fizičkog stanja djeteta radi prilagodbe nastave TZK:

Pregledi se neće  organizirati skupno uz profesore TZK.

Roditelj će  telefonom ili elektronskim putem ,bez ulaska u zdravstvenu ustanovu, zatražiti prilagodbu ili oslobađanje od TZK, te dostaviti medicinsku dokumentaciju, ne stariju od godinu dana, o bolesti ili stanju zbog koje se  traži prilagodba ili pošteda nastave TZK.  Odnosi se na prilagodbe duže od mjesec dana.

Molim ravnatelje ili stručne suradnike da ove informacije proslijede profesorima TZK.

RAD U POVJERENSTVIMA ŠKOLA I UREDA DRŽAVNE UPRAVE:

Za učenike s teškoćama u psihofizičkom razvoju i teškoćama u učenju, a radi utvrđivanja primjerenoga oblika školovanja provodi se prema potrebi kroz školsku godinu u dogovoru sa stručnim suradnicima škole ili na zahtjev roditelja.

Prema uputi HZJZa/Ministarstva zdravstva sve aktivnosti razmjene dokumentacije, mišljenja, rada u povjerenstvima,  provode se na daljinu, telefonom ili mailom.

PROBIRI:

1. Vida na boje i vidne oštrine (u trećem razredu osnovne škole)

2. Pregled kralježnice i mjerenja tjelesne težine i visine djeteta, cijepljenje protiv Hepatitisa B,

(u šestom razredu osnovne škole)

Učenici šestog razreda cijepe se protiv hepatitisa B samo ukoliko u ranijoj dobi nisu redovito cijepljeni.

Provodit će se pojedinačno, prema organizacijskim uvjetima i mogućnostima ovisno o epidemiološkoj situaciji.

3. Sluh

(u sedmom razredu osnovne škole)

Provodit će se pojedinačno, samo kad je to neophodno (teškoće sluha koje utječu na praćenje nastave i izbor budućeg zanimanja), prema organizacijskim uvjetima i mogućnostima ovisno o epidemiološkoj situaciji.

4. Cijepljenje i docjepljivanje, koje se provodi prema godišnjem Programu cijepljenja u RH provodi se uz sistematski pregled u 8. razredu i pri pregledu za upis u školu

Dobrovoljno i besplatno cijepljenje protiv HPV-a:

I školske godine 2020./2021. cijepljenje protiv HPV-a biti će dostupno ( besplatno i dobrovoljno)  za djevojčice i dječake u osmom  razredu osnovne škole.

Učenici i njihovi roditelji dobiti će informativni HPV letak prilikom dolaska u ambulantu, koji roditelj ispunjava kada želi ili odbija cijepljenje.

Svi roditelji, učenici i učenice mogu se i telefonski obratiti nadležnom školskom liječniku za sve dodatne informacije vezano uz HPV cijepljenje na tel 052/ 433 660.

SAVJETOVALIŠNI RAD:

Provodi se kontinuirano prema zahtjevima, isključivo na daljinu, telefonom.

ZDRAVSTVENI ODGOJ :

Provodit će se isključivo na daljinu. Nudimo video materijale na navedene teme:  Pubertet za 5. razrede,

Korona virus za 1.-4. razred.

Izvanredne aktivnosti tijekom epidemije – kontinuirano prema potrebama i sukladno uputama HZJZ i Ministarstva zdravstva.

1. SAT 8.00 - 8.45
2. SAT 8.50 - 9.35