Svjetski dan voda 22. ožujka 2021.

Autor: Alen Hasikić, 22. 3. 2021.

Povodom Svjetskog dana voda 22. ožujka 2021. učenice  6. razreda Luana Matošović i Lana Radovčić izradile su tematski strip. A učenica Lana Janko napisala je pjesmu o vodi na dijalektu.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka i usmjeren je na važnost vode i podizanje svijesti o 2,2 milijarde ljudi koji nemaju pristup sigurnoj vodi. Ideja za ovaj međunarodni dan nastala je 22. prosinca 1992. godine u Rio de Janeiru na prijedlog UN-ove konferencije o okolišu i razvoju (engl. United Nations Conference on Environment and Development – UNCED). Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju i prvi Svjetski dan voda obilježen je 1993. godine. Od tada, svake godine, UN-Water, tijelo koje koordinira UN-ov rad na području vodoopskrbe i odvodnje određuje temu Svjetskog dana voda kao odgovor na aktualni ili budući izazov.

Klikni: STRIP

Učiteljica: Helena Škutin Matijaš

Štorija o vodi

Učera san je pija,

Danaska u juhi jia.

Kondot bež nje ne drži.

Ča bi to moglo biti?

Uprat se bež nje čovik ne more,

Ku je ni nidan ti ne pomore.

Anka Dva deci vina u mižolu bež nje ne hodi,

Kapiš da je to štorija o vodi?

Sad kad svi znaju ča je to,

Bolje da je je nego da je ni.

Lana Janko