MALA ŠKOLA POVIJESTI

Autor: Katerina Zgrablić, 2. 6. 2017.

Dana 2. lipnja u Kanfanaru je, u organizaciji Udruge za očuvanje i promociju naslijeđa Dvegrajci i Osnovne škole Petra Studenca,  održana Mala škola povijesti s ciljem popularizacije povijesne znanosti i boljeg upoznavanja bogate materijalne baštine Kanfanarštine. Na Maloj školi povijesti kao gosti su sudjelovali i naši učenici sedmog razreda Lara Legović i Lorenzo Palman s učiteljicom povijesti.

Fotografije se nalaze u Foto-galeriji.

Učenici su dan proveli u istraživanju prošlosti Kanfanarštine pod vodstvom Marka Jelenića, Natalije Boljunčić i Antona Medena, članova Udruge Dvegrajci. Nakon okupljanja u prostorima škole i kraćeg predavanja o povijesti Općine Kanfanar, posjetili su Dvigrad  gdje su se upoznali sa svakodnevicom života srednjovjekovnog grada.  Potom su posjetili crkvu Majke Božje od Lakuća gdje su naučili nešto više o  crkvenom graditeljstvu ranoga srednjeg vijeka, fresko slikarstvu i njihovom značaju u poučavanju puka. Nakon toga krenuli su prema Limskom kanalu gdje su posjetili Romualdovu pećinu. Prije obilaska pećine, učenicima je održano predavanje o korištenju prapovijesnog oruđa i oružja, demonstrirani su načini paljenja vatre u prapovijesti, a učenici su se mogli okušati i u služenju lukom i strijelom.  Tijekom obilaska pećine saznali su mnogo zanimljivih činjenica o prapovijesnom razdoblju i arheološkom značaju ovog lokaliteta.

Zahvaljujemo se organizatorima na pozivu i odličnoj organizaciji ovog zanimljivog i poučnog druženja!