Susret s istrijanskom besidom

Autor: Ludmila Pauletić, 27. 4. 2016.

U ponedjeljak 25. travnja u našoj školi ugostili smo dva poznata istarska pjesnika – gospodina Remiđa Sošića iz Rovinjskog Sela i gospođu Mariju Maretić rođenu Žminjku koja živi u Maružinima blizu Kanfanara.

Njihove pjesme koje smo slušali inspirirane su tradicionalnim riječima rodnog kraja.

Viši razredi drugi sat, a treći sat niži razredi istraživali su „kad progovore po našu“ da li ih svi razumiju. Učenici su aktivno sudjelovali u određivanju razlika i sličnosti govora pojedinih zavičaja Rovinjskog Sela, Kanfanara i Lovreštine.

Učenik 8. razreda Loris Koverlica recitirao je svoju pjesmu na čakavskom dijalektu „Moja ruža“ s kojom je sudjelovao na Lidranu.

Dokaz je to da zavičajna  „besida“  još nije iščezla iz naših domova i aktivno se njeguje.

„Susret s Remiđom Sošićem mi je bio jako zanimljiv zbog riječi u njegovim pjesmama koje ja koristim svakodnevno kod kuće“ – izjavio je Leonardo Janko iz 5. razreda.

„Susret mi je bio zanimljiv jer sam čuo riječi koje ja ne koristim i koje mi zvuče čudno, ali ipak zanimljivo i zabavno“ – Marko Vitez, 4. razred.

Susret s pjesnicima su uljepšale učenice trećeg razreda svojim plesom, a učenice prvog razreda recitirale su brojalice na čakavštini.

Gospođa Marija Maretić najavila je skoro izdanje svoje nove zbirke haiku pjesama koja će imati naslov „Dolinom spokoja“ , i koju će ukrašavati i nekoliko ilustracija naših učenica  Maje Dodić, Ivane Mikulić te Lare Zgrablić.

Gospodin Remiđo Sošić je nam ostavio popis od 100 riječi za provesti anketu o znanju dijalektalnih riječi koju provodi već godinama u školama koje posjećuje da se vidi koliko je živo narječje pojedinog zavičaja. Istraživanje će se provesti s 4. i 8. razredom.

Nastavak našega projekta bit će kroz kvizove „Domaća besida“ na kojima će učenici nižih i viših razreda provjeriti svoje jezično znanje iz standardnog jezika i dijalekta.