Dani kažuna u Rovinjskom Selu

Autor: Katerina Zgrablić, 21. 4. 2016.

U petak, 15. travnja 2016. godine učenici od prvog do četvrtog razreda naše škole bili su na terenskoj nastavi u Rovinjskom Selu povodom Dana kažuna.

Kad smo stigli autobusom u Rovinjsko selo, čekao nas je vlakić koji nas je odvezao do jedne livade. Tamo su za nas bile organizirane starinske igre i radionice. Skakali smo u vrećama, gađali praćkom limenke, prosičkali se (to je igra slična golfu), pljočkali i igrali igru na rog.

Vrlo je bila zanimljiva igra na lonac. Zavezali bi nam oči s maramama, dali bi nam štap, okrenuli nas, a prijatelji bi nam govorili u kojem smjeru da idemo te kada da udarimo lonac.

Najzabavnije nam je bilo skakanje u vreći.

Kasnije, kad smo završili s radionicama i igrama, otišli smo do Šiminog kažuna. Kod njega nas je čekala voditeljica koja nam je pričala priču o kažunu. Nakon toga razgledali smo još jedan kažun. Vratili smo se vlakićem, pojeli marendu te otišli na autobus koji nas je čekao na autobusnoj stanici.

Taj dan će nam uvijek ostati u lijepom sjećanju. Lijepo smo se zabavili, a ponešto i naučili.

Petra Braičin, Sofija Čehić i Petra Štifanić, učenice 3. razreda

Naučili smo raditi zviždaljke i lutke od bambusa i jasmina. Igrali smo igre naših djedova: pljočkanje, gađanje s fiondom, skakanje u vreći, bacanje štapa na rog i mnoge druge.

Išli smo u razgledavanje kažuna. Vozili smo se vlakićem i vratili smo se u školu u 12,00 sati. Ovaj dan ću pamtiti po tome što sam upoznao igre moga djeda koje su itekako zanimljive kao i naše svakodnevne igre.

Marko Ljubešić, učenik 2. razreda