Sv. misa povodom blagdana sv. Blaža

Autor: Katerina Zgrablić, 5. 2. 2016.

Dana 3. veljače povodom blagdana sv. Blaža učenici i učitelji naše škole prisustvovali su blagoslovu grla i sv. misi koja je služena u župnoj crkvi sv. Martina u Svetom Lovreču.

Sveti Blaž je bio jedan od brojnih mučenika prvih stoljeća kršćanstva. Potjecao je iz grada Sebaste u Armeniji, a već od ranog djetinjstva i mladosti opredijelio se za Krista napustivši radosti i užitke ovoga svijeta. Bio je za ono doba veoma obrazovan čovjek i vršio je službu liječnika radosno pomažući siromasima. Pomagao im je ne samo kao liječnik, već je još više kao kršćanin u njima gledao i susretao samoga Krista. Svojim držanjem i dobročinstvima postao je u gradu veoma popularna i draga osoba. A kako je tada Božji narod birao biskupa, to su po biskupovoj smrti na njegovo mjesto izabrali Blaža. Za vrijeme cara Licinija buknuo je na istoku opet strašan progon kršćana, a prvi su na udaru bili pastiri. Blaž je svoje vjernike bodrio da ustraju u vjeri. Na nagovor svećenika i vjernika Blaž se sklonio pred neprijateljima ali je ipak bio uhićen. Bio je mučen kako bi ga prisilili na otpad. Sveti biskup hrabro je podnio sve muke i nije se dao ničim zastrašiti. Krvnik mu je godine 317. odrubio glavu. Ta glava kao dragocjena relikvija godine 972. dospjela je u Dubrovnik gdje ga Dubrovčani svake godine najsvečanije slave kao svoga zaštitnika.

Crkva sv. Blaža U Svetom Lovreču posvećena je 1460. godine. Nalazi se izvan gradskih zidina, a unutar ulaznih vrata. Crkva je građena od obrađenog kamena i pokrivena je kamenim pločama. U unutrašnjosti crkve je drveni oltar. Njezini zidovi su oslikani freskama. Na krovu je zvonik s preslicom čije je zvono označavalo vrijeme raspodjele vode za vrijeme sušnog razdoblja.

Izvor: Novinarska grupa