Rasprava

Autor: Katerina Zgrablić, 3. 12. 2015.

Dana 2. prosinca održana je zajednička rasprava učenika 7. i 8. razreda na temu ''Što je važnije za uspjeh-samopoštovanje ili opće sposobnosti?''

Raspravu je vodio Marko Matošević, a Robert Tankosić je mjerio vrijeme govornicima. U afirmacijskom timu su bile Tea Matošević, Eva Radovčić i Ilena Radić, a u negacijskom timu Ivan Babić, Marko Herak i Loris Koverlica. Ostali učenici su bili sudačkoj komisiji ili u publici i sa zanimanjem su pratili razvoj ove rasprave.

Afirmacijski tim je zastupao stajalište da način na koji se vidimo utječe na naše osjećaje, na naš rad i uspjeh. Imamo li veće samopoštovanje lakše ćemo nalaziti prijatelje, lakše donositi odluke. Istaknuli su kako djeca koja imaju pozitivno mišljenje o sebi, češće imaju bolji uspjeh u školi. Dobar školski uspjeh opet povećava njihovo samopoštovanje. S udruge strane  djeca koja imaju lošiji uspjeh u školi, često imaju i nisko samopoštovanje.
Članovi negacijskog tima su tvrdili kako su za postizanje uspjeha ključne opće sposobnosti te kako darovito dijete može postići uspjeh unatoč niskom samopoštovanju. Rasprava je bila vrlo zanimljiva.

Sutkinje i suci u ovoj su se debati jednoglasno složili kako je uspješniji bio afirmacijski tim. Za najbolju govornicu izabrana je Tea Matošević, učenica 7. razreda. Sudionici rasprave nagrađeni su malim slatkim poklonima.

Izvor: Novinarska grupa