Obitelji opet čitaju

Autor: Ludmila Pauletić, 23. 11. 2015.

Početkom ovog mjeseca, 6. studenog, učenici trećeg razreda peti put su se uključili u nacionalni projekt Hrvatske mreže školskih knjižničara „Čitamo mi u obitelji svi“.

U ovaj projekt, ove školske godine, uključile su se 148 osnovne škole u Hrvatskoj sa 296 razreda te 138 školskih knjižničara.

Voditelji projekta u našoj školi su ove školske godine učiteljica trećeg razreda Snježana Vujić i školska knjižničarka Ludmila Pauletić.

Svakog petka jedan učenik u svoj dom nosi ruksak s knjigama; riječ je o osam knjiga različite tematike, vrste i za različite dobne skupine, kako bi se u zajedničko čitanje mogla uključiti cijela obitelj. Osim knjiga, u njoj se nalazi i Bilježnica dojmova u koju učenici pišu i crtežima prikazuju doživljaj zajedničkoga uživanja u knjigama.

Ideja je da ukućani barem petnaest minuta dnevno posvete čitanju i prelistavanju knjiga, a samo čitanje se može odvijati u nekoliko modela: učenik čita mami i tati, mama i tata čitaju učeniku, svatko u obitelji čita svoju knjigu te se razgovara o pročitanom. Ruksak je u obitelji do srijede, kad ga učenik donosi u školu te na satu hrvatskoga jezika iznosi svoje dojmove učiteljici i ostalim učenicima. Na kraju školske godine školski knjižničar s učiteljem bira najljepši dojam iz bilježnice i šalje glavnom voditelju, a komisija bira najljepše dojmove cijele Hrvatske i nagrađuje učenike, školske knjižničare i nastavnike.

Sadržaj ovogodišnjeg ruksaka:

Margareta Peršić: Srce na štapu
Darko Macan i Štef Bartolić: Komarac od A do Z
Miro Gavran: Kafkin prijatelj
Erwin Moser: Mano i Dado: knjiga jesenskih i zimskih pustolovina
Jim Kelman: Nogomet: pravila igre
Dušica Bojović: Više od igre – ispričaj mi priču: dramske metode u radu s djecom
Philip Wilkinson: Povijest glazbe u 50 glazbala
Melita Kraus: Priča o Golemu