Susret s piscem: Božidar Prosenjak

Autor: Ludmila Pauletić, 20. 11. 2015.

U srijedu, 18. studenog, našu je školu posjetio poznati hrvatski književnik Božidar Prosenjak čiji je roman Divlji konj i knjige priča Miš te Sijač sreće uvršteni u školsku lektiru, a brojni njegovi radovi su u udžbenicima.

Družili smo se u holu škole. Susret se održao u suradnji s Izdavačkom kućom Alfa u kojoj gospodin Prosenjak radi kao urednik. Susret je organiziran za niže i više razrede.

Prvi sat se gospodin Prosenjak obratio nižim razredima. Nakon uvodne riječi naše knjižničarke, pisac je kazao kako se rodio u okolici Koprivnice i djetinjstvo mu je bilo jako lijepo.

„I ja sam bio dijete poput vas…“ i ako su neke pojedinosti iz prošlih vremena današnjoj djeci neshvatljive.

Jednostavnim životnim pričama približio je učenicima značenje života i književnog stvaralaštva. Poslušali smo vrijedne savjete za naše školovanje i budućnost u piščevim odgovorima na naša znatiželjna pitanja.

Susret smo nastavili drugi sat s višim razredima. Na pitanje učenika zašto je čitanje lektire te knjiga uopće važno, odgovorio je da čitanjem oblikujemo svoj odnos prema životu, svijetu i sebi samima na način što ne prelazimo granicu koja razdvaja svijet knjige od stvarnog svijeta s mnogim opasnostima koje na ovaj način možemo izbjeći, a ipak se poučiti i sazrijeti.

Pisac nas je poučio kako se može prepoznati prava ljubav ili prijateljstvo. Naime ljubav hoda na dvije noge poput čovjeka. Prva noga je kada osoba koju volimo ima razumijevanja za naše probleme u kojima nam ujedno i pomaže da ih riješimo. Druga noga je da nas ljubljena osoba ili prijatelj podržava i pomaže u našim životnim nastojanjima u kojima ne možemo sami uspjeti da ih ostvarimo. Ako hodamo s nekom osobom na ovim dvjema nogama, možemo biti sigurni da je ta osoba prava za nas i da nije neka fascinacija. Fascinacije su u životu jako važne jer nas svemu uče i pokreću naše zanimanje za sve, ali nisu dobre kao mjerilo za ljudske odnose.

U novi školski dan krenuli smo obogaćeni jednim novim iskustvom koje nas je ohrabrilo i obasjalo svjetlošću jedne posebne osobe koja je s nama podijelila svoju duhovnost i životnu mudrost.