Čitaj mi naglas

Autor: Ludmila Pauletić, 23. 10. 2015.

U dječjem tjednu počeli smo s čitanjem priča naglas prvašićima u našoj školskoj knjižnici.

Ovogodišnje čitanje je započela naša ravnateljica gđa. Nataša Lakoseljac čitanjem priče Dosađujem se! Dosađujem se! iz sjajne knjige Seana Coveya „7 navike sretne djece“.

Ravnateljica je na početku upoznala učenike s likovima priča – Medvjedom Blesavkom, Zecom Skočkom, Tvoricom Lili, Vjevercom Vjeranom, Vjevericom Vericom, Dikobrazom Bockom, Anicom Prikrpicom te crvom Blažom.

Atmosfera je bila čarobna. Još jednom smo se uvjerili da je moć čitanja čudesna. Pokušali smo pronaći pomalo zaboravljeni užitak čitanja. (Pennac)

No, nije se samo čitalo, već i razgovaralo. Ove priče pomažu djeci da nadograđuju i učvršćuju svoje stavove i radne navike pa tako svaka priča ocrtava jednu naviku. Na kraju svake priče nalazi se nekoliko prijedloga kako potaknuti naviku opisanu u toj priči te pitanja koja se mogu postaviti djeci. Ima tu i popis malih koraka koje bi djeca mogla napraviti kako bi počela uvježbavati te navike.

Priče iz ove knjige nastavila je čitati naša pedagoginja-psihologinja gđa. Lidija Malčević Lovrić te vjeroučiteljica Mladenka Fabris, dok će preostale priče čitati učitelji u Mjesecu hrvatske knjige.

Mladi knjižničari te zainteresirani roditelji nastavit će čitati prvašićima kroz cijelu školsku godinu.