Čitaj mi naglas

Autor: Ludmila Pauletić, 17. 6. 2015.

Učenice Sara i Nikol iz 4. razreda čitale su u utorak zadnje prvašićima u školskoj knjižnici i time je projekt „Čitaj mi naglas“ priveden kraju.

U projektu je ove školske godine čitalo prvašićima 9 četvrtaša i 9 petaša, dvije mame učenika 1. razreda Nedjeljka Skvaža i  Vesna Glišič Čehić čak dva puta, te naša pedagoginja – psihologinja Lidija Malčević – Lovrić s ravnateljicom Natašom Lakoseljac. Sretni smo što je i načelnik naše općine gosp. Marko Ljubešić kojemu sin pohađa 1. razred, pronašao vremena i organizirao jedan školski sat čitajući priču Hrvoje Kovačevića General Kiro miš.  Nekoliko puta je čitala i knjižničarka Ludmila, koja je cijelo vrijeme nastojala odabirati uvijek poučne i duhovite priče prema želji učiteljice Gracijele, tako da su učenici uvijek pažljivo slušali i pametno odgovarali na sva postavljena pitanja. Knjižničarka je još organizirala jedan školski sat o životu i djelu Hansa Christiana Andersena  prema knjizi Siromašni dječak iz Odensea u izdanju Kašmir prometa te pročitala jednu Andersenovu bajku kao svojevrsnu pripremu za predstojeći kviz.

I ako su naša druženja u školskoj knjižnici, zahvaljujući susretljivosti i potpori učiteljica 1. i 4. razreda Gracijele Čehić i Mirjane Laković te razrednice 5. razreda Ane Dodić bez kojih ovaj projekt ne bi mogao biti ostvaren, trajala kratko – uvijek 15 minuta jedan ili dva puta tjedno (osim kad su čitali odrasli kojima smo dali više prostora sa dužim pričama), puno su značila čitačima i slušateljima.

Sigurni smo da su svi sudionici ovog projekta obogaćeni svatko na neki svoj način, međusobno otvoreniji i pažljiviji te općenito radoznaliji i samopouzdaniji u izgovaranju svojih mišljenja i sudova. Utvrdili smo da je lijepo čitati i družiti se uz knjigu.