Snagom oprosta – putevima blaženog Miroslava Bulešića

Autor: Maja Zubalić, 16. 4. 2015.

Dana 27. ožujka 2015. godine učenici viših razreda OŠ Joakima Rakovca su išli na terensku nastavu "Snagom oprosta – putevima blaženog Miroslava Bulešića" u organizaciji vjeroučiteljice Mladenke Fabris.

Fotografije se nalaze u Foto-galeriji.

Najprije smo se uputili k rodnoj župi našeg blaženika, Svetvinčentu. Tamo nas je dočekao župnik vlč. Darko Zgrablić, koji nam je pokazao kratki dokumentarni film o životu blaženika Miroslava Bulešića pod nazivom "Moja osveta je oprost!" Nakon filma posjetili smo crkvu u kojoj se nalazi memorijalna zbirka s blaženikovim osobnim predmetima (roketa – svećenikova crna duga haljina, okrvavljeni jastuk, Sveto Pismo,...), oltar s posmrtnim ostacima blaženika, te župni muzej. Usput smo na kratko posjetili i poznati kaštel Grimani-Morosini. Planirali smo i prošetati Svetvinčentom, ali omela nas je jaka kiša koja nas je cijelim putem pratila, tako smo se zahvalili župniku vlč. Darku, te krenuli na našu drugu destinaciju u malo mjesto Lanišće (Ćićarija), gdje se je i dogodilo mučeništvo, ubojstvo radi vjere. U Lanišću nas je dočekala vjeroučiteljica gđa Marija Žmak. Sprovela nas je kroz lanišku crkvu sv. Kancijana i Kancijanile. Ispričala nam je kako je sve bilo tog dana 24. kolovoza 1947. na dan svete krizme u Lanišću. Zajedno smo se pomolili. Nakon crkve posjetili smo župnu kuću gdje je nemilosrdno i potpuno nedužno ubijen mladi svećenik Miroslav Bulešić – mučenik zbog vjere, žrtva jednog režima.

Blaženi Miroslav je u svojem dnevniku isticao važnost svakog čovjeka, bez obzira na nacionalnu pripadnost, kulturu,… Neka nam blaženi Miro bude uzor u poštenju, požrtvovnosti, skromnosti, dobroti, vjeri, opraštanju,… Blaženi Miro, moli za nas!