Hrvatski olimpijski dan

Autor: Maja Zubalić, 10. 9. 2010.

Učenici i učitelji razredne nastave Hrvatski olimpijski dan 10. rujna 2010. godine obilježili su prvi školski sat, a učenici i učitelji predmetne nastave sat kasnije. Svi učenici i učitelji taj su dan odjenuli bijelu majicu kao simbol mira, prijateljstva i razumijevanja. Nakon kratkog razgibavanja na školskom igralištu krenulo se na kratko pješačenje. Učenice šestog razreda mještanima su dijelile edukativne letke koji promiču zdrave stilove življenja.

Jeste li znali?! (kliknite na opširnije)

O krugovima i zastavi

Pet isprepletenih krugova predstavlja jedinstvo pet kontinenata. Olimpijski krugovi simboliziraju univerzalnost olimpizma i okupljanje športaša iz cijeloga svijeta tijekom olimpijskih igara. Krugovi su sljedećih boja: plava, crna, crvena, žuta i zelena. Olimpijska je zastava simbol olimpijskog pokreta i službeni znak MOO-a: pet isprepletenih krugova na bijelom polju. Naime, od šest boja na olimpijskoj zastavi barem je jedna na svakoj nacionalnoj zastavi. Zastava se vijori na stadionu tijekom igara, a predaje se sljedećem gradu domaćinu po zatvaranju igara.

Geslo

Geslo olimpijskih igara sastoji se od tri latinske riječi: citius-altius-fortius, što znači „brže, više, jače". Te tri riječi potiču športaše da se trude dati sve od sebe na natjecanju, a takav je stav sam po sebi pobjeda. To znači da osvajanje prvog mjesta nije prioritet, nego je težnja za izvrsnošću vrijeđan cilj. To se jednako može primijeniti na športaše kao i na svakoga od nas. Radi boljeg razumijevanja olimpijskog gesla, ono se često uspoređuje s poznatom frazom:

„Nije važno pobijediti, važno je sudjelovati"

Olimpijski športovi

Olimpijski program obuhvaća sve športove s olimpijskih igara. Međunarodni olimpijski odbor odlučuje koji su športovi u programu. MOO prihvaća ili odbija prijedloge za unos novih športova, športskih grana i disciplina u program.

Ljetni športovi su: atletika,
veslanje, badminton, bejzbol, košarka, boks, kanu-kajak, biciklizam, jahanje, mačevanje, gimnastika, dizanje utega, rukomet, hokej, džudo, hrvanje, plivanje, moderni pentatlon, softball, taekvvondo, tenis, stolni tenis, streljaštvo, streličarstvo, triatlon, jedrenje, odbojka i nogomet.

Zimski športovi su: skijanje, biatlon, klizanje, hokej, curling, sanjkanje, bob i skeleton.

Športska grana uključuje jednu ili više disciplina. Na primjer, brzo klizanje i umjetničko klizanje su športske grane klizanja. Natjecanja se održavaju u različitim disciplinama.