Debata

Autor: Martina Batel, 16. 12. 2013.

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti nastoji se osvijestiti učenike o važnosti zdravoga načina života i dugoročnomu kvalitetomu učinku takvoga stila života na pojedinca. Naime, na kvalitetu našega života utječe mnogo čimbenika, među njima i zloglasni stres.

Ponukani time učenici VII. razreda 13. prosinca 2013. održali su raspravu na temu školskoga stresa pod naslovom Život današnjih učenika stresniji je od života učenika nekada. U toj su raspravi učenici uspoređivali školski život svojih vršnjaka sa školskim životom svojih predaka: obveze, zadatci, očekivanja, izazovi s kojima su oni suočeni u današnjem društvu s istima svojih predaka. Kao izvor informacija za ovu raspravu učenici su u velikom broju navodili vlastita iskustva, iskustva svojih prijatelja, kao i iskustva svojih roditelja, djedova i baka.

Prema pravilima rasprave (debate), učenici su bili podijeljeni u dvije skupine: afirmacijsku skupinu koja je zagovarala tezu da je život današnjih učenika stresniji od života učenika nekada i negacijsku skupinu koja je tvrdila da život današnjih učenika nije stresniji od života učenika nekada. Svaka je skupina izabrala svoju predstavnicu čiji je zadatak bio u zadanome vremenu iznijeti uvdonu riječ i razloge za tezu koju zagovara njihova skupina. Uslijedila je zanimljiva rasprava temeljena na primjerima i dokazima, a nakon toga predstavnice su u zadanome vremenu iznijele zaključke svoje skupine i nastojale uvjeriti žiri da je njihovo zagovaranje ispravano. Iako su obje skupine bile vrlo uvjerljive sa svojim argumentima i time zadale podosta zahtjevan posao žiriju, pobjedu je za samo jedan bod više odnijela negacijska skupina.

Čestitke svim učenicima VII. razreda na uspješnoj i zanimljovoj raspravi!

Izvor: Novinarska grupa