Posjet Zajednici Cenacolo

Autor: Martina Batel, 28. 11. 2013.

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti (15. studenog -15. prosinca) u našoj školi odvijala se humanitarna akcija prikupljanja namirnica, higijenskih potrepština i odjeće za Zajednicu Cenacolo. Kao i svake godine, u posjet zajednici ide 8. razred koji je 28. studenog 2013. zajedno u suradnji sa razrednicom Anom Dodić i pedagoginjom Lidijom Malčević Lovrić krenuo u obližnje mjesto pokraj Novigrada.

U zajednici su nas dočekala dva dečka; Tibor  iz Mađarske i Grga iz Zagreba koji su nas proveli kroz cijelo imanje koje pripada zajednici i ispričali nam o svakodnevnom životu u zajednici. Uglavnom sami proizvode hranu, kuhaju i peru odjeću, odnosno ne koriste nikakvu suvremenu tehnologiju. Imaju i domaće životinje:  ovce,krave, kokoši, svinje i zečeve.

Zajednicu je osnovala sestra Elvira koju oni  zovu „majkom“. Zajednica Cenacolo  je isključivo za muškarce  kojih trenutno ima 28.  U izolaciji moraju provesti 3 godine, a svaka 3 mjeseca zajednica  uz pomoć sestre  Elvire organizira  viđanje s obitelji i bližnjima.  Nakon obilaska  ispričali su nam kako su se uvukli u svijet ovisnosti, odnosno  svojim pričama otvorili  su nam oči i dokazali da pažljivo moramo birati svoj životni put.

Eva Kljajić, 8. razred