Terenska nastava "Putevima Joakima Rakovca"

Autor: Martina Batel, 25. 10. 2013.

Dana 25. listopada 2013. godine učenici predmetne nastave OŠ J. Rakovca  zajedno sa svojim razrednicama i predmetnim učiteljima te vodičem Božom Štifanićem, krenuli su na  tradicionalnu terensku nastavu Putevima Joakima Rakovca.

Ove godine krenuli smo u selo Brgudac u Općini Lanišće; selo koje je simbol antifašističke borbe u Istri. U selu je bio organiziran prvi pokret otpora te je kao glavno sjecište partizanskih puteva bilo jedno od  najuništenijih mjesta s velikim brojem žrtava, među kojima je bilo civila i djece. Naš vodič gospodin Božo Štifanić i gosti predavači iz Buzeta ispričali su nam priče koje su se zbile u ovom spomen-selu za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Nakon Brgudca zaputili smo se prema najmanjem gradu na svijetu Humu te  aleji glagoljaša koju su nam "otkrili" učenici 6. razreda. O maloj povijesti Huma, glagoljaškoj tradiciji, humskoj biski i "biranju župana na leto dan" ispričao nam je učenik Leo Meštrović.

Na samom povratku prema školi, posjetili smo Centralni spomenik i  Spomen park NOB-a  u Buzetu. Na zidnom spomeniku nalaze se imena 620 žrtava,a  park krase kipovi 7 buzetskih velikana.

Prepuni novih saznanja o antifašističkoj borbi Istre te s ciljem njegovanja zavičajne nastave i ove  smo godine  ostvarili terenski rad koji je nerijetko važan aspekt učenja.
Natali Banko, 7. razred

Izvor: Novinarska grupa