Ekskurzija u Slavoniju

Autor: Martina Batel, 1. 10. 2013.

Krajem rujna (26.-28. rujna 2013.) učenici 7. i 8. razreda  OŠ J. Rakovca krenuli su na ekskurziju slavonskim krajem.

Prva stanica našeg puta bio je grad Đakovo.  Tamo nas je dočekao vodič Stjepan koji je sljedeće dane proveo s nama upoznavajući nas s najpoznatijim slavonskim znamenitostima. Obišli smo nezaobilaznu đakovačku katedralu Sv. Petra koja je izgrađena u neoromaničkom stilu iz 19. st. Zatim smo razgledali Državnu ergelu lipicanaca uz kraće predavanje. Ergela u Đakovu osnovana je davne 1506. godine, što je svrstava među najstarije ergele u Europi. Istog dana smo obišli Dvorac Pejačević koji se nalazi pokraj hotela u kojem smo odsjeli. Navečer smo imali organiziran I disko koji je trajao do ponoći.

Drugi dan našeg putovanja obišli smo Vukovar; njihovu bolnicu koja je stradala za vrijeme Domovinskog rata i Ovčaru. Imali smo i kraće predavanje o Domovinskom ratu. Tim povodom 18. studenog obilježavamo Dan sjećanja na pad Vukovara pri čemu smo pripremili video projekciju koja će biti prikazana u našoj školi.

Treći dan i zadnji dan našeg putovanja obišli smo privatni zoološki vrt u vlasništvu obitelji Milec iz Osijeka. Posjetili smo i Park prirode Kopački rit  koji je zbog iznimne prirodne vrijednosti  1993. godine uvršten na Popis Ramsarskih područja.  Park nas je oduševio činjenicom da u njemu boravi 293 vrsta ptica, što čini  ukupno 78,1%  vrste ptica u Hrvatskoj. U sklopu Parka prirode Kopački rit nalazi se i  kompleks Dvoraca Tikveš. Dvorac datira iz 19.stoljeća koji su dali izgraditi  Habsburgovci.  Za vrijeme SFRJ, predsjednik tadašnje države Josip Broz često je u njemu boravio  za vrijeme lova sa svojim stranim uzvanicima. Danas je dvorac u vlasništvu Republike Hrvatske. Na povratku kućama zaustavili smo se u Slavonskom Brodu kako bismo doživjeli večernju šetnju korzom.

Eva Kljajić 8. razred

Izvor: Novinarska grupa