Higijena ruku kao prevencija bolesti

Autor: Martina Batel, 17. 1. 2013.

Ruke su dio našeg tijela koji je najizloženiji mikroorganizmima. U mikroorganizme ubrajamo bakterije, viruse, gljivIce te parazite. Većina njih su uzročnici bolesti.

Površina naše kože nikada nije sterilna jer se na njoj nalaze mali organizmi koji su njeni stalni stanovnici. Zamislite samo koliko ste se danas puta za nešto uhvatili, nekoga dotakli, s kime ste se sve rukovali, te koliko puta ste dodirnuli vlastiti nos, oči ili usta! Svaki takav kontakt objektivno može dovesti do infekcije.

Zastrašujući je podatak koliko ljudi nisu svjesni higijene vlastitih ruku, jerpo anketama čak 1/3 svih ljudi ne pere ruke nakon izlaska iz toaleta! Treba istaknuti da mnoga istraživanja pokazuju kako se redovitim i pravilnim pranjem ruku broj mikroorganizama može smanjiti od 100 do 1000 puta, te se može  zaključiti koliko je zapravo higijena ruku važna za prevenciju bolesti.

Kada treba prati ruke?

Uvijek kada su ruke zaprljane.

Uvijek kada dolazite kući izvana ili na radno mjesto.

Prije obroka.

Prije, za vrijeme i nakon pripremanja hrane.

Prije i poslije dodirivanja usta, nosa ili očiju.

Prije stavljanja kontaktnih leća.

Prije davanja ili uzimanja lijekova.

Poslije uporabe toaleta (zahoda).

Poslije brisanja nosa, kihanja ili kašljanja.

Nakon kontakta s bolesnikom.

Nakon kontakta sa životinjama.

Nakon drugih aktivnosti (npr. I poslije čišćenja, iznošenje smeća ).

Poslije rada sa zemljom, cvijećem i nakon dolaska iz vrta.

Kako prati ruke?

Pustiti vodu iz slavine, te namočiti njome ruke,

Ruke nasapunati, najbolje tekućim sapunom. Dobro istrljati cjelokupnu površinu ruku: dlanove, nadlanice, površinu između prstiju te ispod noktiju, kao i kožu zapešća. Sve zajedno u trajanju od 20-ak sekundi,

Isprati cjelokupnu površinu kože ruku, šake i zapešća pod tekućom  vodom,

Osušiti ruke brišući se papirnatim ručnikom,

Zatvoriti slavinu papirnatim ručnikom, izbjegavati kontakt oprane kože ruku sa slavinom,

Uporabljeni papirnati ručnik baciti u koš,

Ruke se mogu umjesto brisanja papirnatim ručnikom osušiti na aparatu s toplim zrakom,

Pri izlasku iz toaleta kupaone izbjegavati dodire sa okolnim površinama.

Autor: Dinko Kolarić, dr. med., objavljeno na Portalu za škole, 7.1. 2008.

Izvor: Novinarska grupa