U iščekivanju Valentinova

Autor: Alen Hasikić, 6. 2. 2023.

U iščekivanju najvoljenijeg dana u godini, mali produženci su se pripremali jaaako dugo i pritom, dok su izrađivali čestitke, nešto su si šaputali, smijali se, zezali se...ipak, tko ne bi šaputao kad bi pisao nekome ljubavno pismo? Naša škola je, također, pripremila za sve učenike, ljubavnu kutiju, u kojoj ubacuju ljubavna pisma koja se skupljaju nekoliko dana prije Dana zaljubljenih. Tako su mali produženci, uz svoje pripreme, također nekom poslali pismo, a Vama donosimo neke zanimljivosti o Valentinovu:

* Najstariju čestitku za Valentinovo napisao je francuski vojvoda Karlo Orleanski. Namijenio ju je svojoj supruzi dok je bio u zatočeništvu u Engleskoj.

* Simbol je Valentinova i Kupid, starorimski bog ljubavi. Često se prikazuje kako drži luk i strijelu jer se vjeruje da se onaj koga on pogodi svojom čarobnom strelicom odmah zaljubi.

* Svake se godine za Valentinovo pošalje oko milijardu čestitaka, a nešto više pošalje se jedino za Božić. Valentinovo je, uz Majčin dan, dan i kada se kupuje najviše cvijeća. Svake godine djevojke i žene širom svijeta na Valentinovo zajedno dobiju oko 50 milijuna ruža.

* U Veronu, rodni grad Romea i Julije, svake godine pristigne oko tisuću ljubavnih pisama za Juliju. U Americi, zanimljivo, čak 15 posto čestitaka za Valentinovo djevojke pošalju same sebi.

* Navodno, i sam običaj slanja čestitki na Valentinovo potječe od svetog Valentina. Tu nalazimo dva različita tumačenja. Prema prvom sv. Valentin je iz tamnice poslao pismo djevojci u koju je navodno bio zaljubljen. Pismo je potpisao s “tvoj Valentin”.Prema drugom tumačenju, dok je Sv. Valentin bio u zatvoru, ljudi su mu ostavljali skrivene poruke oko njegove tamnice ili ih krijumčarili u ćeliju. Kada bi ih Sv. Valentin pronašao, on bi se molio za osobe koje su ih pisale.

* Dan samaca slavi se dan nakon Valentinova.

* U Finskoj se umjesto Valentinova slavi Dan prijatelja.

* X koji se u moderno doba koristi kao simbol za poljubac svoje porijeklo vuče još iz srednjeg vijeka. Ljudi koji nisu znali pisati potpisali su se s X i potom poljubili slovo. Time su potvrdili svoju iskrenost odnosno da stoje iza onoga što su potpisali.

* Liječnici su tijekom 19. stoljeća nesretno zaljubljenima savjetovali jesti čokoladu kako bi ublažili tugu.

I naaaaj, naaaajvažnija zanimljivost:

* Učitelji prime najviše čestitki, a slijede ih djeca, majke, supruge, simpatije i ljubimci.

XXXXXX iz produženog boravka! :-)