Europski dan jezika obilježen natjecanjem u brzalicama

Autor: Mladen Majušević, 5. 10. 2022.

Jedan od zasigurno najzanimljivijih segmenata nekog jezika su jezikolomci ili brzalice (npr. Na štriku se suši šareni šosić. Suši se suši, šareni šosiću moj.). Fraze koje se poigravaju riječima, glasovima, ali i našim jezicima koji se “lome” da bi ih izrekli što brže i točnije.

Povodom Europskog dana jezika organizirano je natjecanje upravo u toj duhovitoj igri riječi. Učenici su nasumce izvlačili brzalice na hrvatskom, engleskom (Tongue Twisters), njemačkom (Zungenbrecher) i talijanskom jeziku (Scioglilingua) te se natjecali tko će što brže i točnije izgovoriti određenu brzalicu.

Natjecalo se 7 timova po tri učenika od 5. do 8. razreda:

8. razred:  Leon Dodić, Roko Babić, Petar Babić

Lana Janko, Dora Licardo, Luka Matošević

7.razred: Lana Koraca , Lara Prekalj,  Sara Bobić

Manuel Matošević, Filip Anić, Erik Babić

6.razred: Lana Begić, Nina Matošević, Mila Kovačević

Laura Anić, Mia Kuhar, Eva Palman

5. razred: Antonio Dujmović , Ema Jakus, Lovro Janko,

a pobjedu je odnio tim šestog razreda, učenice Laura Anić, Mia Kuhar i Eva Palman.

Učenici su tim povodom vježbali izgovor riječi, ali i dobro se zabavili i nasmijali.

Provedbu cijelog projekta, izvrsno vodstvo, puno novih spoznaja, ali i odličnu zabavu, osigurale su učiteljice engleskog i njemačkog jezika, Katarina Tomičić Stepančić i Kristina Radović Miletić.