Pravi rub znanosti

Autor: Ludmila Pauletić, 28. 9. 2022.

U tjednu od 19. do 24. rujna obilježili smo pod satovima razredne zajednice Tjedan istarskih knjižnica.

U tjednu od 19. do 24. rujna obilježili smo pod satovima razredne zajednice Tjedan istarskih knjižnica u obliku radionice u 5. i 7. razredu s ciljem poticanja učenika na čitanje kvalitetnih popularno – znanstvenih tekstova budući  je ovogodišnja tema bila posvećena znanosti, odnosno razlici između pseudoznanosti i znanosti, i odvijao se pod sloganom „Pravi rub znanosti“. Informacijski stručnjaci i knjižničari svjesni su velikog interesa čitatelja za ove teme te istovremeno njihove nedovoljne kritičnosti da razlikuju pseudo i pravu znanost. Naročito je važno mlade potaknuti na istraživanje i eksperimentiranje, kreativno, logičko i analitičko razmišljanje te učenje kroz kritičko promišljanje.

Popularnoznanstveni tekstovi, osim što obiluju podacima i analizama koje potiču znatiželju i istraživački duh, pretpostavljaju i strukturirane načine mišljenja koji dovode do uspoređivanja, zaključivanja i traženja rješenja u svakodnevnim životnim situacijama.

Knjižničarka je učenike upozorila na podjelu znanosti prema predmetu proučavanja usporedbom s predmetima koje se proučavaju u obveznom školovanju. Učenici su u radionici osvijestili osobine znanstvenika i znanstvenih tekstova te naučili četiri osnovna koraka koje koriste znanstvenici kod znanstvenog istraživanja, a koje učenici mogu koristiti kod rješavanja bilo kojeg problema koji ih mogu zaintrigirati u svakodnevnom promatranju.

Knjižničarka se kod provedbe ove radionice koristila izvorima iz referalne zbirke knjižnice, izvorima na Internetu te knjigama Ova knjiga misli da si znanstvenik u izdanju Školske knjige i Znanost u izdanju Felix Libera te drugim popularnoznanstvenim knjigama dostupnim u našoj školskoj knjižnici. Učenici putnici su mogli upoznati zanimljivosti iz svijeta znanosti potaknuti znatiželjom prelistavajući u dvorištu škole.