Godina Marka Marulića

Autor: Ludmila Pauletić, 21. 3. 2022.

Dane hrvatskoga jezika, od 13.-17. ožujka, obilježili su učenici 6. razreda razrednim projektom „Hrvatska povijesna pisma“.

Dane hrvatskoga jezika, od 13.-17. ožujka, obilježili su učenici 6. razreda razrednim projektom „Hrvatska povijesna pisma“, zajedno s učiteljicom hrvatskoga jezika Leonidom Fabris u suradnji s knjižničarkom Ludmilom Pauletić.
Važno je napomenuti da se istovremeno ove godine obilježava i Godina Marka Marulića, hrvatskog književnika i oca hrvatske književnosti.

Na satu hrvatskoga jezika učenici su se upoznali s početcima hrvatske pismenosti. Na temelju sačuvanih pisanih spomenika možemo reći kako je hrvatski narod u srednjem vijeku bio trojezičan i tropismen, odnosno služio se trima jezicima: latinskim, staroslavenskim i starohrvatskim/ hrvatskim, a pisao je trima pismima: glagoljicom, latinicom i hrvatskom ćirilicom (bosančicom).

Učenici su na satu hrvatskoga jezika različitim aktivnostima u radionicama izrađivali i ukrašavali glagoljična slova, pisali glagoljicom, izrađivali plakate, izrađivali medaljone od glinamola s inicijalima na glagoljici i odigrali zanimljivu društvenu igru Memory      s glagoljičnim i latiničnim slovima a zainteresirani učenici su mogli čitati knjigu u stripu Ćiril i Metod  - životopis autora glagoljice. Knjižničarka je učenicima pripremila prezentaciju o povijesti glagoljice i trima hrvatskim pismima.

Kroz radionice, učenici su razvijali svoju kreativnost, maštovitost, suradnju i zajedništvo te su uzajamno pomagali jedni drugima i razvijali suradničko učenje.
Projekt je uspješno ostvaren, učenici su bili zainteresirani, aktivni u radu i nadasve motivirani.
Izložba kreativnih radova učenika postavljena je u holu škole kod ulaza u knjižnicu.

Napisala: Leonida Fabris, prof. HJ