Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Alen Hasikić, 21. 3. 2022.

Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD).

Svake godine 21. ožujka obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom. Zašto baš 21. ožujak? Ovaj datum simbolizira 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom.

Obilježili smo ga i mi tako što smo danas odjenuli šarene čarape kojima smo poručili da se brinemo, da razumijemo i poštujemo prava osoba s Down sindromom.

A zašto baš šarene čarape? Zato da se priča o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas upitaju: zašto nosiš šarene (različite) čarape, progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati da i oni, tako različiti, a toliko slični svima nama, osjete da su dio naše zajednice.