Godina čitanja 2021. u našoj školi

Autor: Ludmila Pauletić, 20. 12. 2021.

Unatoč ograničenjima zbog aktualnih epidemioloških mjera u  sklopu Godine čitanja 2021. imali smo u prvom polugodištu nekoliko aktivnosti kojima smo obilježili Međunarodni dan pismenosti te Mjesec hrvatske knjige.

Godina čitanja 2021. u našoj školi

Unatoč ograničenjima zbog aktualnih epidemioloških mjera u  sklopu Godine čitanja 2021. imali smo u prvom polugodištu nekoliko aktivnosti kojima smo obilježili Međunarodni dan pismenosti te Mjesec hrvatske knjige:

„Izrada informativnih letaka o čitanju za roditelje“

Stručna suradnica školska knjižničarka izradila je informativne letke o čitanju za roditelje povodom Međunarodnog dana pismenosti 8.9. Namjera je bila potaknuti roditelje da djeci čitaju u svim nižim razredima jer čitanje djeci naglas razvija kod učenika interes za knjigu i stječe naviku čitanja. Ne zaboravimo ulogu obitelji koja bi od malih nogu trebala poticati zadovoljstvo i ljubav prema slikovnicama i knjigama. Važno je da djeca razvijaju ljubav prema čitanju od najranije dobi!

„Čitam ti priču“ – čitanje prvom i drugim razredima

Učiteljice 1. i 2. razreda, Snježana Vujić i Sanja Kalčić i drugi zainteresirani učitelji te knjižničarka, zbog epidemiološke situacije u holu škole ili razredu, čitaju izražajno slikovnice tijekom školske godine prvašima i drugašima.

Želimo pomoći djeci i mladima da čitanje počnu doživljavati kao čaroliju, radost, istraživanje i zabavu. Čitanje je započeo ravnatelj škole profesor Mladen Majušević i čitale su se priče:  Figaro, mačak koji je hrkao, Gospodin Nosko traži prijatelja, Poštar Zeko brzonogi, Stoliću, prostri se, Pauk Praško i druge.

Projekt „Naša mala knjižnica“

Ove školske godine uključili smo se treću godinu zaredom u zanimljiv i zabavan projekt „Naša mala knjižnica“  s 3. razredom učiteljice Mirjane Laković. Projekt  smo počeli provoditi čim smo dobili šest zanimljivih i tajanstvenih knjiga koje možete razgledati na linku https://nasamalaknjiznica.hr/.

Povodom projekta Naša Mala knjižnica u organizaciji izdavačke kuće IBIS grafika, učenici 3. razreda sa svojom učiteljicom čitaju 6 odabranih knjiga te rješavaju razne zadatke i izvršavaju razne aktivnosti povezane s čitanjem odabranih knjiga ili navedenih u kreativnoj knjižici samog projekta.

Projektom  „Naša mala knjižnica“ želimo naše učenike potaknuti izraziti svoju kreativnost u bilo kojem području: likovnom, jezičnom, znanstvenom, literarnom,…

„Predavanje o važnosti čitanja“

Stručni suradnici pedagog Alen Hasikić te knjižničarka Ludmila Pauletić održali su u holu škole dva predavanja o važnosti čitanja za 1. i 2. razred te za 3. i 4. razred. Knjižničarka je učenicima odala kako ju je u životu odredilo čitanje, a pedagog je pripremio učenicima dva zanimljiva jezična kviza u kojima su učenici veoma uživali.