Književni susret s Brankom Primorac

Autor: Ludmila Pauletić, 18. 10. 2021.

U petak, 15. listopada 2021., održanim književnim susretom s poznatom hrvatskom književnicom, otvoren je u našoj školi Mjesec hrvatske knjige 2021.

Za učenike predmetne nastave u petak 15. listopada održan je književni susret s književnicom Brankom Primorac. Njezini se romani Ljubavni slučaj mačka Joje i Maturalac nalaze na popisu preporučenih književnih djela za cjelovito čitanje, a rado ih čitaju i učenici naše škole. Ovaj se susret razlikovao od dosadašnjih  književnih susreta jer se po prvi puta održao u virtualnome okruženju pa su se, umjesto u školskome holu, učenici s književnicom družili preko ekrana u svojim učionicama. U uvodnome dijelu susreta književnica je učenike upoznala sa svojim životom i radom pa su tako saznali kako je ona zapravo po zanimanju novinarka te je cijeli svoj radni vijek provela radeći kao novinarka i urednica Večernjeg lista, ali je pisala i za druge novine. Pisanjem se počela baviti još u osnovnoj školi, kada joj je i objavljen prvi članak ''Kineski paviljon'' u dječjem časopisu Radost. Objavila je više romana i priča za djecu i odrasle, a najpopularnije djelo joj je roman Maturalac za koji joj je dodijeljena i Nagrada Mato Lovrak za najbolji dječji roman u 1993. godini. Roman je to koji donosi priču o zgodama i nezgodama učenika osmog razreda na njihovom maturalnom putovanju iz Zagreba u Dubrovnik. Iako je ovaj roman napisan pred mnogo godina, njegova popularnost među djecom i dalje ne jenjava.

Književnica nam je otkrila kako je udata i ima dvoje odrasle djece. Upravo joj je sin prvi dao kritike na njene rane radove, ali priznaje da joj je danas najveći kritičar ipak suprug.

Pred kraj susreta učenici su dobili priliku postaviti pitanja književnici, na koja je ona strpljivo i rado odgovarala. Na pitanje o stvarima koje ju inspiriraju u književnom stvaralaštvu, odgovorila je da joj inspiracije ne nedostaje i da ju pronalazi u svemu, ali da ne nalazi dovoljno vremena kako bi ju pretočila u književna djela. Mi joj od srca želimo da što skorije pronađe potrebno vrijeme te da svoj književni opus obogati novim naslovima na radost svoje publike.

napisala: Katerina Zgrablić, prof. hrvatskoga jezika

slike: arhiv školske knjižnice