1. listopada – Međunarodni dan glazbe

Autor: Alen Hasikić, 1. 10. 2021.

Međunarodni dan glazbe, koji se pod okriljem UNESCO-a slavi 1. listopada, obilježava se i u Republici Hrvatskoj. Idejni tvorac Dana glazbe, poznati violinski virtuoz i muzikolog Yehudi Menuhin, tijekom cijelog života zagovarao je promociju glazbe u svim slojevima društva, kao i UNESCO-ove ideale mira i prijateljstva među narodima. Posebno mu je bilo stalo do glazbeno-umjetničkog poticanja mladih. Slijedeći njegov primjer, od  godine 1975. glazbenici sa svih strana svijeta 1. listopada obraćaju se upravo najmlađima održavajući predavanja o važnosti glazbe te o njezinu mjestu u modernom životu. Međunarodni dan glazbe prilika je za organizaciju besplatnih koncerata i radionica s ciljem popularizacije glazbene kulture i sviranja instrumenata među mladima. Koncerti se održavaju na gradskim trgovima, ulicama, ali i javnim prostorima poput muzeja, kolodvora, trgovačkih centara i slično.

Ove su se godine obilježavanju Dana glazbe pridružili i učenici naše škole te organizirali „glazbenu karavanu“ kojom su obišli svaku učionicu pretvarajući je u koncertnu dvoranu. Svoju su ljubav za glazbu podijelili sa svojim školskim kolegama i učiteljima koji su ih srdačno dočekali i svaku njihovu točku nagradili pljeskom odobravanja i podrške. Naši „putujući muzikanti“ bili su pravi promotori mira i prijateljstva, suradničkog odnosa, ljepote umjetničkog doživljaja, ali i odgovornosti prema drugima jer se sve odvijalo u skladu s epidemiološkim mjerama i preporukama HZJZ i MZO.

Sudionici „glazbene karavane“ su učenici 4. razreda: Antonio Dujmović/klavir, Lovro Janko/truba, Karlo Sošić/harmonika, Sara Paladin/gitara, učenici 5. razreda: Laura Anić/gitara, Moreno Terlević/violina, Eva Palman/flauta i Eva Papić, učenica 1.razreda koja je podijelila s ostalima radost pjevanja. Kroz program „glazbene karavane“ učenike je vodila učiteljica GK Lolita Njegovan.

Točke su pripremili njihovi učitelji iz Umjetničke škole Poreč i iz KUD-a Matka Laginje iz Svetog Lovreča te im ovim putem zahvaljujemo na suradnji.