Projekt Živjeti zdravo i u našoj školi

Autor: Alen Hasikić, 13. 4. 2021.

U prethodnom razdoblju našim učenicima od 1. do 8. razreda podijeljene su brošure u sklopu projekta Živjeti zdravo pod nazivom Prehrambene smjernice od 1. do 4. razreda te Prehrambene smjernice od 5. do 8. razreda. Iz navedenih brošura izdvajamo sljedeće:

10 pravila za tvoje zdravlje:

1. Hrana je čuvar tvojega zdravlja.
2. Hrana ti daje energiju.
3. Hrana je važna za tvoj rast i razvoj.
4. Jedi raznovrsnu, raznobojnu i sezonsku hranu.
5. Pojedi pet porcija voća ili povrća dnevno.
6. Doručak je najvažniji obrok u danu. Nemoj ga zaboraviti!
7. Pomozi obitelji u pripremi hrane.
8. Pazi da ne ožedniš i pij vodu tijekom cijelog dana.
9. Budi tjelesno aktivan svaki dan.
10. Spavaj najmanje 9 sati svaku noć. Dok spavaš, rasteš
!

O projektu Živjeti zdravo:

Hrvatski zavod za javno zdravstvo, kao krovna javnozdravstvena ustanova, provodi Nacionalni program promicanja zdravlja Živjeti zdravo, u suradnji s mrežom županijskih zavoda za javno zdravstvo. Na temelju Nacionalnog programa nastao je projekt Živjeti zdravo koji je sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda (ESF) i traje od 2016.-2022. godine. Cilj projekta Živjeti zdravo je unaprjeđenje zdravlja populacije putem smanjenja negativnog učinka bihevioralnih, biomedicinskih i sociomedicinskih rizičnih čimbenika te kreiranje okruženja u kojem je svim osobama u Hrvatskoj omogućena najviša razina zdravlja i kvaliteta života. Provedbom ovoga projekta želi se senzibilizirati i educirati građane o potrebi očuvanja zdravlja i usvajanja zdravih životnih navika, čime se može doprinijeti smanjenju obolijevanja od kroničnih nezaraznih bolesti koje su uzrok više od tri četvrtina smrti u Hrvatskoj. Projekt Živjeti zdravo sastoji se od pet elemenata: Zdravstveno obrazovanje, Zdravlje i tjelesna aktivnost, Zdravlje i prehrana, Zdravlje i radno mjesto i Zdravlje i okoliš.

Mrežna stranica projekta: https://zivjetizdravo.eu/o-projektu/