Obilježen Dan Sigurnijeg interneta

Autor: Maja Zubalić, 22. 2. 2021.

Naša škola sudjelovala je i ove godine u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta pod temom „Zajedno za bolji internet”.

Učenici od 1. do 8. razreda imali su mnogobrojne aktivnosti povodom tog dana, a i prije. Uz pomoć Centra za sigurniji internet, naši učenici uspješno su sudjelovali na organiziranom ZOOM webinaru pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj đungli”, online kvizu za djecu i mlade o sigurnosti na internetu povodom Dana sigurnijeg interneta 2021 (sa nagradama nismo imali sreće, no obogatili smo svoje znanje) i pristupili interaktivnim zadacima interaktivne potrage pod nazivom „Potraga za boljim internetom”.

Učenici 1.  i 2. razreda pomalo su se počeli upoznavati sa mogućnostima virtualnog svijeta, no i sa opasnostima koje u virtualnom svijetu vrebaju. Kako bi bili sigurni i pristojni stanovnici virtualnog svijeta naučili su čuvati svoje i tuđe osobne podatke, koristiti se internetom sigurno i odgovorno za sad najbolje uz pomoć roditelja, poštivati sebe i druge u virtualnom svijetu, čuvati svoje lozinke uz pomoć roditelja, dobro razmisliti prije nego nešto objave, dobro razmisliti prije klika i nikako objaviti ili dijeliti fotografije svojih prijatelja ako se prijatelji nisu složili.

Učenici 1. razreda napravili su svog virtualnog super junaka Digija koji će im pokušati u potpunosti olakšati boravak u virtualnom svijetu, dok su učenici 2. razreda izradili plakat sa svojim digitalnim tragovima i savjetima za sigurniji internet.

Učenici 2. razred otkrili su nam na što moramo paziti pri puštanjudigitalnih tragova.

Učenici 3. razreda osvijestili su kako moramo pravilno rasporediti svoje vrijeme te ne smijemo dozvoliti da nas zanimljivi digitalni sadržaji drže cijeli dan pred digitalnim uređajima. Prijatelji su naše pravo bogatstvo koje moramo njegovati i nikako zamijeniti virtualnim poznanstvima, kao što ni igru na svježem zraku sa prijateljima ne smijemo zamijeniti videoigrama. Svojim radovima učenici 3. razreda vratili su nas na livade prekrivene zanimljivim igrama koje moramo, poput prijateljstva, njegovati kako ne bi pale u zaborav.

Učenici 4. razreda postali su izvrsni pretraživači internetskog sadržaja pri čemu razlikuju istinite od lažnih informacija te pronađene informacije provjeravaju na nekoliko izvora, kritički promišljaju i čitaju s razumijevanjem, uočavaju bitno od nebitnog te donose zaključke. Podijeljeni u grupe pretraživali su sljedeće teme: Dobre strane digitalnog svijeta, Loše strane digitalnog svijeta, Utjecaj digitalne tehnologije na zdravlje i Savjeti za očuvanje zdravlja u digitalnom svijetu. Upoznali su se sa Samuelom F. B. Morseom te Morseovim kodom ispisali savjete kako virtualno putovati pod sloganom „Zajedno za bolji internet”.

Učenike 3. i 4. razreda (a i ostalih razreda) oduševila je Dabrica Darka koja u pustolovnoj igri otkriva digitalni svijet. Slobodno zaigrajte igru na poveznici http://ucitelji.hr/igre/dabrica1/ i javite nam svoje dojmove.

Avanturističku igricu Interland koja stavlja ključne pojmove digitalne sigurnosti u praksu možete pronaći na poveznici https://beinternetawesome.withgoogle.com/hr_hr/interland .

Odbor Dabrice Darke naše Škole nagradio je najbolje rezultate među učenicima četvrtog razreda kao i marljivost cijelog razreda malim slatkim iznenađenjem.

Učenici viših razred su u vrijeme obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pohađali nastavu na daljinu no to ih nije spriječilo u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta prigodnim aktivnostima.

Učenici 5. razreda su maškarama kreiranim pomoću grafičkih oblika poslali poruke za sigurniji boravak na internetu.

Učenici 6. razreda napravili su strip na temu „Zajedno za bolji Internet“.

Učenici 7. razreda morali su osmisliti plakat za sigurniji i bolji Internet, dok su učenici 8. razreda sudjelovali u izradi literarnih radova na navedeno temu.

Po povratku u školske klupe učenici će dobiti i brošure koje nastoje educirati učenike o opasnostima na društvenim mrežama.

Učitelji su također aktivno sudjelovali u obilježavanju ovog dana. Pored organiziranih predavanja na temu Jačanje kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju., imali su priliku ispuniti i kviz Potraga za boljim internetom.

Još jednom skrećemo svima pažnju na sigurno korištenje interneta, a ukoliko imate pitanja za vas je na raspolaganju učiteljica informatike i pedagog škole.

Budući promjena kreće od nas, do boljeg interneta krenimo  sad!