Obilježen Dan broja 112

Autor: Alen Hasikić, 10. 2. 2021.

Učenici 3. razreda s pedagogom Alenom Hasikićem obilježili su  Dan broja 112. Učenici su upoznati s prednostima i značenjem jedinstvenoga žurnoga broja 112, te im objašnjeno kada i kako postupati u situacijama kada trebaju pomoć. Tom prigodom, učenici su nacrtali žurne službe: policiju, vatrogasce te hitnu medicinsku pomoć.

Jedinstveni europski broj za hitne službe u Hrvatskoj je u primjeni od 2005. godine. Poziv je besplatan, a broj se može zvati 24 sata dnevno s mobilnih ili fiksnih telefonskih uređaja u Hrvatskoj. Uz to, kako bi se olakšalo pružanje pomoći osobama koje ne mogu glasovno komunicirati, od ljeta 2016. godine uvedena je i mogućnost slanja SMS-a, dok unazad gotovo dvije godine građani županijskim operativno-komunikacijskim centrima mogu upućivati i ePozive.

Brošura 112

Plakat 112

Dostupan je svim građanima Hrvatske i turistima u slučaju prirodnih ili tehničko-tehnoloških nesreća te prijetnji koje ugrožavaju život i zdravlje ljudi, imovinu ili okoliš, a ovisno o potrebi operateri promptno prespajaju drugoj nadležnoj službi (policija, hitna medicinska pomoć, vatrogasci, Gorska služba spašavanja, pomoć pri nesreći, traganju i spašavanju na moru, kao i drugim komunalnim, inspekcijskim ili hitnim službama koje su svojom djelatnošću vezane za zaštitu i spašavanje građana).