Debata “Ovisni o tehnologiji “

Autor: Maja Zubalić, 9. 12. 2011.

Dana  29.11.2011 održano je natjecanje u debati pod nazivom "Ovisni o tehnologiji DA-NE".

U debati su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda naše škole koji su se  podjelili u dvije skupine: afirmacijsku i negacijsku. Debatu je vodila  učiteljica hrvatskog jezika Melani Ivetić zajedno u suradnji s Lolitom Njegovan, učiteljicom glazbene kulture. U žiriju su sjedili: učiteljica  vjeronauka  Mladenka Fabris, pedagoginja Lidija Malčević Lovrić te učiteljica povijesti Martina Batel.  Predstavnica afirmacijske grupe je bila Samanta Terlević (7. r.),a negacijske Roberto Licardo (7.r.).  Pravila debate bila su takva da  su skupine   u uvodnoj riječi  za 2 moguća boda morale izlagati 1 minutu. U samoj debati morali su pobiti suparničku tezu za dobivena 2  boda, a pri obrani teze po 1 bod. Zadnji dio debate bila je zaključna riječ. Dok je žiri zbrajao  bodove i proglasio pobjednika, odnosno afirmacijsku skupinu, voditeljice su porazgovarale s publikom s kojom se skupinom slažu u mišljenjima. Iako je  afirmacijska skupina bolje branila teze, pobjedila je za samo 1 bod negacijsku skupinu. Naime, nedostatak  negacijske skupine bila  je slabija organiziranost te je na samoj debati bilo istaknuto sljedeće: “Zanimljivije je bilo čuti negacijske teze s obzirom na činjenicu da je današnje društvo ovisno o modernoj tehnologiji.”

Mateo Matošević 7. razred