Edukativno predavanje za učenike 7. razreda

Autor: Maja Zubalić, 6. 12. 2011.

Dana 21. 11. 2011. učenici 7. razreda imali  su na  sedmom satu  predavanje pod nazivom  „Alkoholizam - uzroci i posljedice“ koje je vodila dr. Danijela Puniš. Doktorica nam je pojasnila  koji su točno uzroci i posljedice vezane za prekomjerno konzumiranje alkohola. Naglasila nam je  šokantnu činjenicu kako se sve više maloljetnika opija u čemu prednjače djevojčice. Također je istaknula kako skoro svaki dan imaju intervencije  pri čemu redovito nailaze na maloljetnike koji završavaju na ispumpavanju.  Iako smo u godinama kad posežemo za eksperimentiranjem  odnosno probavanjem alkohola, savjetovala nas je da budemo hrabri  te da se odupremo utjecaju društva jer nas opijanje može koštati zdravlja.  Osim toga opijanje nas u kasnijoj dobi može pretvoriti u ovisnike, a većina ovisnih alkoholičara maltretira svoju obitelj. Naglasila nam je i razloge zašto se mladi opijaju. Primjerice, mladi  posežu za alkoholom kako bi bili prihvaćeniji u društvu i kako bi dobili dozu samopouzdanja te su spremni na svašta, a nerijetko postanu i agresivni. Iako se svake godine priča o ovisnostima u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti, smatramo da je predavanje bilo korisno kako bismo se osvjestili o problemima  u našem društvu.

Loris Starić i Mateo Matošević, 7. razred