Edukativno predavanje "Bolje biti voda, nego stijena"

Autor: Maja Zubalić, 1. 12. 2011.

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti , 17. studenog 2011. na sjednici Učiteljskog vijeća, Osnovna škola Joakima Rakovca  Sv. Lovreč Pazenatički ugostila je prof. Dinku Juričić, autoricu knjige „Budi voda,  a ne stijena“.

Knjiga je napisana kao vodič za uspješno komuniciranje, a prof. Juričić  je održala edukativno predavanje namjenjeno učiteljima. Profesorica je govorila o tome kako uspostaviti što bolju komunikaciju u svakodnevnim ulogama koje imamo, a posebno u ulozi učitelja. Istaknula je važne korake za  dobru  komunikaciju što uključuje  ovladavanje četirima vještinama;  upravljanje vlastitim stavovima i emocijama, vještina slušanja, vještina neverbalne komunikacije i vještina govora. Zanimljivo je što  čovjeku  te vještine nisu urođene,  već ih uči kroz cijeli život. Profesorica   je  demonstrirala  vještine navodeći primjere iz učiteljske prakse.

Jedna od najtežih vještina je slušanje, s obzirom da ako čovjek sluša ne znači i da čuje onoga koji govori.  Predavanje je bilo ne samo edukativno, već i korisno s ciljem spoznaje da čovjek treba raditi na samome sebi kroz cijeli život, pri čemu nije samo istaknuta uloga učitelja već i bilo koja druga uloga koju nosimo svaki dan.