Noć knjige u OŠ Joakima Rakovca

Autor: Mladen Majušević, 25. 4. 2024.

U srijedu 24.4. obilježili smo u našoj školi manifestaciju Noć knjige 2024. Prisjetili smo se 460. godišnjice rođenja svjetski poznatog književnika Williama Shakespeara koji je uvršten u lektiru za 8. razred s djelom Romeo i Julija.  Zato smo u kasnim poslijepodnevnim satima u holu škole gledali s višim razredima film snimljen prema djelu Romeo i Julija.

Publika je imala priliku upoznati se s modernom ekranizacijom (Romeo + Juliet, 1996) najpoznatije svjetske ljubavne priče  s Leonardom DiCapriom i Claire Danes u glavnim ulogama. Film je The British Film Insitute 2005. godine uvrstio u popis 50 filmova koje treba pogledati do 14. godine.

„Kada je William Shakespeare preminuo, njegov prijatelj i kolega dramatičar Ben Jonson napisao je da će se pokazati da njegova djela ne pripadaju njegovu dobu nego vječnosti. Ta se prognoza pokazala točnom: Shakespeareovo je ime poznato diljem svijeta, a i danas ga se smatra jednim od najslavnijih pisaca svih vremena. Njegova su djela prevedena na više od 80 jezika; drame su mu adaptirane u filmove, crtiće i mjuzikle; njegove riječi nadahnjuju političare, umjetnike i oglašivače diljem svijeta.

Shakespeare je 1999. godine proglašen „osobom tisućljeća“ u Velikoj Britaniji, a odlomci iz Oluje bili su dio svečanog otvorenja Olimpijskih igara 2012. godine.

Zašto je Shakespeare, koji je preminuo 1616. godine, i danas ostao tako relevantan čitateljima i posjetiteljima kazališta? Velik dio njegove privlačnosti krije se u sposobnosti da riječima opiše kako je to biti čovjek. Ovladanost jezikom omogućila mu je da složene emocije prenese dojmljivo i sažeto.

Njegova je publika činila presjek onodobnog društva, od postolara do dvorjana, potaknula ga je da stvori poetski glas kojim se obraćao svima, bez obzira na društveni položaj, obrazovanje i dob.“ (Književnost: velike ideje, 2020:84)

Filmsko poslijepodne organizirale su učiteljica engleskog jezika i knjižničarka povodom Noći knjige i tjedna Williama Shakespearea.