Projekt "Čitaj mi naglas"

Autor: Ludmila Pauletić, 18. 3. 2024.

I ove školske godine nastavljamo s projektom „Čitaj mi naglas“ za učenike 1. razreda.

„Posljednjih godina često čitamo o važnosti čitanja i poticanja čitanja među djecom. Samo čitanje je iznimno ugodan način provođenja vremena. Kad uronimo u zanimljivu knjigu, krećemo na putovanje vremenom i prostorom istražujući nepoznato, književnost gradi most između mašte i stvarnosti. No, nije samo knjiga odgovorna za doživljaj i užitak čitanja, čitatelj također mora biti pažljiv i fokusiran. Ipak čitanje nije samo zabavna aktivnost, već ima brojne pozitivne učinke na dječji razvoj. Kada je dijete izloženo aktivnostima čitanja, aktivira se cijeli mozak, što pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti, pamćenja, kreativnosti, empatije, sposobnosti rješavanja problema i povećavanju sposobnosti koncentracije.“

Čitati smo počeli već u prvom polugodištu kada je čitala njihova učiteljica Mirjana Laković i knjižničarka Ludmila Pauletić. Pročitale su priče Pipi Duga čarapa, Tigrova selidba, Guliver među Liliputancima, Čarolija knjižnice, Poljubac u ruci, Figaro, mačak koji je hrkao.

Mama Macuka je čitala prvašićima knjigu Poštar Zeko brzonogi.

Priču Snjegović Snješko kod vještice Klotilde  čitala je učiteljica engleskog jezika Katarina Stepančić.

Učiteljica matematike Ana Dodić čita priču General Kiro miš.

Stručna suradnica psihologinja Tina Gregorović Hlušička čita priču U blizini živi jedna djevojčica.

Učenice grupe Mladi knjižničari čitali su prvašićima priču Uljuđeni vuk kao kazališnu predstavu svim nižim razredima povodom Mjeseca knjige.