Provedba preventivnog projekta SVOJA

Autor: Alen Hasikić, 19. 2. 2024.

Mi vjerujemo kako je važno osnažiti djevojke, ali i dječake kako bi prepoznali i cijenili vlastitu vrijednost i razvijali autentičan i zdrav odnos prema sebi i okolini. Želimo pomoći u shvaćanju da prava ljepota nije definirana tuđim mjerilima i da osobna sreća nije uvjetovana društvenom percepcijom ili brojem objava na društvenim mrežama. Nastojimo pomoći našim učenicima u otkrivanju njihove snage i potencijala stoga smo odlučili provesti hvalevrijedan projekt SVOJA.

Ove godine projekt se provodi s učenicima osmog razreda, a istim želimo osvijestiti učenike o njihovim osobnim potencijalima koje mogu iskoristiti za ostvarivanje pozitivnog utjecaja na vlastiti život, ali i na zajednicu u kojoj žive. Kroz 4 radionice provlači se tema percepcija našeg tijela gdje učenici dijele svoje dileme, strahove o kojima ne pričaju i nerealne kriterije ljepote koje smatraju "nametnutima" od strane društvenih mreža.

Knjižnica i čitaonica Grada Preloga i Goethe-Institut Kroatien u suradnji dvjema medijskim pedagoginjama iz Njemačke, Astrid Meckl i Raphaelom Müller iz Instituta za medijsku pedagogiju JFF u Münchenu, žele pridonijeti jačanju samopouzdanja djevojčica i djevojaka i svijesti o postojanju rodnih i drugih stereotipa na internetu i društvenim mrežama te poticati pozitivnu slike o vlastitom tijelu u online okruženju za djevojčice i djevojke u dobi od 10 do 16 godina. Našoj je školi odobreno provođenje ovog projekta čija će se efikasnost evaluirati i povratno dostaviti Institutu.