Osnovali smo Školski volonterski klub Sveti Lovreč

Autor: Alen Hasikić, 5. 12. 2023.

Logo Školskog volonterskog kluba Sveti Lovreč

Dana 5.12.2023. na Dan volontera, a na prijedlog pedagoga i psihologinje u OŠ Joakima Rakovca osnovan je Školski volonterski klub Sveti Lovreč. Riječ je o klubu koji okuplja zainteresirane učenike od 1. do 8. razreda. Koordinatori volonterskog kluba su pedagog Alen Hasikić i psihologinja Tina Gregorović Hlušička. Školsko volontiranje je koncept u kojem škole, kao odgojno-obrazovne institucije promiču, potiču i organiziraju volontiranje. Volonterske aktivnosti djece Zakon o volonterstvu uređuje člankom 13. (NN 58/07, NN 22/03) i naziva ih odgojem za volontiranje. Tim povodom našu školu posjetio je i gospodin Igor Ostojić iz Crvenog križa Poreč s kojim smo razgovarali o Crvenom križu, pomaganju, te dobrobitima volontiranja.

U sklopu volonterskog kluba realizirat će se brojne aktivnosti sukladno planu i programu. U sljedećem razdoblju učenici će provoditi Caritasovu akciju prikupljanja pomoći, zatim prikupljati čepove za oboljele od leukemije, te hranu za pse u azilu. Također, otvoreni smo za sve prijedloge, a voljeli bismo da u našem volonterskom klubu djeluju i roditelji naših učenika. Nadamo se da će naši učenici kroz volontiranje razviti samopoštovanje, naučiti nove vještine, naučiti kako preuzimati odgovornost, razviti humanost i empatiju, postati socijalno osjetljivi građani, širiti pozitivnu sliku o sebi u društvu, te pomoći svojoj zajednici. Također, ovim činom želimo motivirati i ostale škole na osnivanje volonterskih klubova te potrebu promicanja prosocijalnog ponašanja kod učenika.

Tekst i foto: Alen Hasikić