Obilježili smo Svjetski dan dijabetesa

Autor: Alen Hasikić, 14. 11. 2023.

Dana 14.11.2023. obilježili smo Dan dijabetesa  (šećerna bolest). Tim povodom učenici 6. razreda s pedagogom Alenom Hasikićem sudjelovali su u izradi edukativnog plakata.

Na temu dijabetesa predavanje za učenike 4., 6., 7. razreda i Vijeće učenika održale su vrijedne majke naših učenika, farmaceutkinja Emanuela Franko Dujmović i fizioterapeutkinja Ivana Hodžić.

U sklopu predavanja imali smo priliku vidjeti kako se računaju količine ugljikohidrata, sredstva za davanje inzulina, kao i demonstraciju provjere razine šećera, što nam je prikazao naš učenik Vito.

Prema podacima CroDiab Registra osoba sa šećernom bolešću, u Hrvatskoj je u 2022. bilo 388.213 osoba sa šećernom bolesti, a broj oboljelih povećava se iz godine u godinu. Ranija istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj tek 60 % oboljelih osoba ima postavljenu dijagnozu tako da se procjenjuje da je ukupan broj oboljelih blizu 500.000.

Ovom prilikom podsjećamo svih na važnost obilježavanja ovog dana, kao i na to da budemo podrška svima koji imaju dijabetes.

Više o dijabetesu na mrežnoj stranici: https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-prevencija-nezaraznih-bolesti/odjel-za-koordinaciju-i-provodenje-programa-i-projekata-za-prevenciju-kronicnih-nezaraznih-bolest/dijabetes/

Zahvaljujemo roditeljima na suradnji te se radujemo sljedećim edukativnim susretima.

Tekst i foto: Alen Hasikić, pedagog