Dječji tjedan: Film u školi

Autor: Mladen Majušević, 6. 10. 2023.

U nastavku obilježavanja Dječjeg tjedna, ali i u sklopu projekta Film u školi, u petak, 6. listopada, učenicima predmetne nastave organizirana je prava filmska projekcija, ali u njihovom mjestu - u Svetom Lovreču.

Naime, obzirom je nedavno temeljito obnovljeni Multimedijalni kulturni centar "Plesna sala" otvorio svoja vrata, vrijedilo je učenicima i pokazati taj novi prostor, a bolje prilike od ove teško je moglo biti. Osim toga, učenicima je predstavljen i ovogodišnji projekt Film u školi koji za cilj ima edukaciju iz područja filmske umjetnosti koje će učenicima zasigurno proširiti vidike te im pomoći u svakodnevnom boljem izboru filmskih naslova u cjelini.

Projekt smo započeli pravim klasikom, filmom Moderna vremena Charlija Chaplina iz 1936. Nakon kratke šetnje od škole do Centra, učenici su zauzeli svoja mjesta u ugodnom i udobnom novouređenom prostoru da bi ih ravnatelj škole, Mladen Majušević, ukratko upoznao sa samim projektom, uveo u kinematografiju kao ljudsku djelatnost te izložio kratku povijest filmske umjetnosti s posebnim naglaskom na nijemi film.

Nakon 90 minuta popraćenih smijehom, ali i pokojom tužnom scenom, projekcija je završila praćena pljeskom učenika. Na ovome mjestu svakako vrijedi naglasiti kako je učenička percepcija filma, koji im se na prvu može činiti dosadan, stran i zastarjel,  bila iznimno pozitivna, unatoč činjenici da je riječ o crnobijelom, nijemom filmu produkcijski, žanrovski i na sve druge načine jako drugačijem od onog na što je njihova generacija naviknuta. Upravo to nam govori da smo na dobrome putu i da kvalitetnom filmu ima mjesta i među našim školarcima.