"Plesarini" nastupili na 17. Fažanskom tancu

Autor: Mladen Majušević, 7. 6. 2023.

U subotu, 3. lipnja 2023. godine s početkom u 18:30 sati, na Trgu Sv. Kuzme i Damjana, održao se 17. Fažanski tanac, uz uspješan nastup naše folklorne skupine Plesarini. Skupinu je u Fažanu odvela voditeljica, učiteljica glazbene kulture Lolita Njegovan, uz pratnju učiteljice Snježane Vujić. Ova značajna manifestacija predstavlja najveći susret folklornih grupa učenika osnovnih škola i dječjih folklornih grupa iz Istre. Organizatori ovog događaja su Osnovna škola Fažana i Turistička zajednica Općine Fažana.

Cilj Fažanskog tanca je educirati djecu o bogatoj kulturnoj baštini Istre te pridonijeti njenom očuvanju. Učenici osnovnih škola i djeca do 15 godina, članovi folklornih društava, izvest će različite istarske plesove poput baluna, "balo de kušin", "šette paši", labinskog tanca, promene, špic polke, rašpe uz pratnju instrumenata poput miha, šurli, mišnica, roženica, harmonike, trieštine i bajsa. Mnoge grupe i njihovi koreografi te pedagoški voditelji već dugi niz godina sustavno rade s djecom te osvajaju prva mjesta na školskim i državnim natjecanjima. Fažanski tanac, koji već sedamnaest godina okuplja folklorne grupe, postao je najveća smotra folklora učenika u Istri. Ove godine nastupilo je 14 folklornih grupa s otprilike 250 plesača i svirača iz cijele regije.