Ekskurzija učenika 7. i 8. razreda: Dalmacija

Autor: Mladen Majušević, 10. 5. 2023.

U periodu od 25. do 28. travnja 2023. učenici sedmog i osmog razreda naše škole sudjelovali su na četverodnevnoj ekskurziji u Dalmaciju. U pratnji učenika bile su njihove razrednice.

Prvoga smo dana posjetili najstariji hrvatski kraljevski grad Nin i dodirnuli palac kipa Grgura Ninskog. U Zadru smo uz edukatora obišli Muzej antičkog stakla, te uz stručno vodstvo prošetali starim dijelom grada i znamenitom Kalelargom, posjetili crkvu Sv. Donata gdje nam je nakratko zapjevala učiteljica glazbene kulture, ujedno i razrednica sedmog razreda. Poslušali smo i glazbu koja dopire iz jedinstvenih Morskih orgulja, te prošetali Sunčevim sustavom i pozdravili Sunce. Pozdravili smo i Zadar, te se uputili prema Vodicama gdje smo se smjestili u hotelu Punta.

Drugoga dana zaputili smo se u Split, te u pratnji lokalnog vodiče razgledali Dioklecijanove podrume i palaču, prošetali Peristilom, 'provukli' se najužom ulicom u Splitu imena 'Pusti me proć', dodirnuli palac još jednog kipa Grguru Ninskom, vidjeli Pokurative i, naravno, 'guštali' na Splitskoj rivi. Popeli smo se i brojnim stepenicama do prve 'vidilice' na Marjanu odakle se pruža prekrasan pogled na Split i okolicu, te prošetali do Poljudske ljepotice koju smo razgledali uz stručno vodstvo edukatora. Utrka stepenicama na vrh poljudskih tribina bila je izazov na naše učenike, od kojih su svi sudionici pobjednici, no ipak su noge jednog osmaša bile najbrže i najizdržljivije. Poslijepodne smo prošetali Trogirom i slikali se pred portalom Majstora Radovana.

Trećeg smo dana iz Šibenika isplovili brodićem za otok Prvić, otok bez automobila. Uz stručnog edukatora upoznali smo lik, djelo i nasljeđe Fausta Vrančića, te obišli istoimeni Muzejsko-memorijalni centar suvremenog postava s multimedijom i interaktivnim sadržajima, te modelima Faustovih izuma. Po povratku u Šibenik razgledali smo katedralu Sv. Jakova i popeli se na tvrđavu Sv. Mihovila, te uživali u pogledu 'od milijun eura'.

Četvrti dan, mnogima najzanimljiviji, započeo je posjetom Sokolarskom centru u Dubravi gdje smo na upečatljiv način naučili ponešto o ponašanju i karakteristikama divljih ptica, posebice sova i jastreba. Najhrabrije učenice (i učenik) 'suočili' su se izbliza s tim predatorima. Poslijepodne je bilo rezervirano za NP Krka u koji smo uplovili brodićem iz Skradina. U NP Krki posjetili smo otočić Visovac, prošetali prekrasnom prirodom parka i divili se njegovoj ljepoti, posebice iznimnom Skradinskom Buku.

Umorni, no prepuni dojmova nakon ova četiri nezaboravna dana krenuli smo kući, uz primjedbu da je sve jako brzo prošlo!