Jednodnevni izlet: Nacionalni park Brijuni

Autor: Mladen Majušević, 10. 5. 2023.

U ponedjeljak 8.svibnja učenici prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda Osnovne škole Joakima Rakovca u pratnji svojih učiteljica posjetili su Nacionalni park Brijuni. Cilj jednodnevnog izleta bio je upoznati prirodnu i kulturnu ljepotu te povijesni značaj otoka.

U osam sati autobusom smo krenuli za Fažanu gdje smo stigli oko devet sati. Kupili smo karte, razgledali Fažanu i poigrali se u parku. Polazak broda za Brijune bio je u 10 sati. Nakon kratke vožnje, stigli smo na otok gdje nas je dočekala vodičkinja koja nas je upoznala s planom razgledavanja. Krenuli smo s razgledavanjem crkve sv. Germana. Šetnjom prekrasnom zimzelenom šumom prolazili smo šetnicama kroz davno korištene kamenolome. Tu smo naučili nešto novo o doktoru Robertu Kochu koji je spasio Brijune od malarije. Ostali dio otoka razgledali smo vožnjom vlakićem. Vodičkinja nam je pričala o biljnom i životinjskom svijetu na Brijunima. Pričala nam je o povijesnom značaju otoka i o svjetski poznatim osobama koje su posjetile Brijune na poziv nekadašnjeg jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita. U Safari parku smo vidjeli naše autohtone domaće i divlje životinje te životinje iz raznih dijelova svijeta. U Biografskom muzeju Josipa Broza Tita vidjeli smo mnogo slika i dokumenata  iz prošlosti.

Polazak broda za Fažanu bio je u 14 sati. Nakon kratke vožnje brodom i autobusom stigli smo do naše posljednje destinacije OPG Buršić u Vodnjanu. Dočekao nas je ukusan ručak i desert. Nakon ručka malo zabave, druženja i igre u dvorištu s njihovim domaćim životinjama te povratak kućama.