POSJET DOWN SYNDROM CENTRU

Autor: Maja Zubalić, 6. 11. 2011.

Dana 25.  listopada  2011. učenici 5. razreda zajedno s rarednicom Katarinom T. Stepančić i pedagoginjom  Lidijom Malčević Lovrić posjetili su Down syndrom centar u Puli. Naša škola već petu godinu zaredom ide u posjet Down syndorm centru u svrhu socijalizacije. Prije puta  pripremili smo poklone za štićenike centra. U našem paketu našle su se igračke, slikovnice i crtani filmovi. Između ostalog  pripremili smo im i kolače koje su naše majke ispekle. Naši  domaćini bili su presretni. Prvo smo posjetili stariju grupu koja  se sastoji od desetak članova. Jedan od štićenika  po imenu Dean je slavio rođendan.   Dok je starija grupa slavila Deanov rođendan, mlađa grupa je učila služiti se  priborom za jelo. Nismo ih htjeli ometati već smo razgledali bazen s ljekovitom vodom. Prije polaska imali smo prilike predstaviti se i razgovarati s njima. Tako smo upoznali Deana, Martinu, Tamaru, Vicka, Katarinu i Andreu.  Došlo je vrijeme da se pozdravimo i krenemo natrag u Sv. Lovreč.

Natali Banko, 5. razred

Kao i svake godine, u posjet  oboljelima od down sindroma idu učenici petog razreda.  Na put smo krenuli nakon drugog sata  te smo  kroz  četrdesetak minuta bili pred centrom.  Iako sam bila  nekoliko puta  u Puli, mislila sam da će to biti kraći put. U centru smo se zadržali  sat vremena. Moj prvi dojam o ljudima s down syndromom jest da su mi naizgled bili čudniji nego što sam ih zamišljala. Možda malo slabije govore nego mi, ali su vrlo simpatični i dragi.

Hana Kuhar, 5. razred

Tek što smo stigli u centar, imao sam malu tremu. Polako sam se počeo uklapati. Jedan od štićenika, Dean je slavio rođendan i ja sam mu čestitao rođendan, a on je meni rekao:“Također“. Odgajateljica koja radi u Down centru, pokazala sam je ljekoviti bazen gdje štićenici imaju redovite  tjelovježbe. Također smo imali prilike vidjeti  vrtić u kojem  manja grupa uči jesti. Sretan sam što sam bio tamo.

Abel Licardo, 5. razred

Pri samom dolasku  mogli smo osjetiti sreću i veselje od strane štićenika. Ne samo zbog našeg posjeta već i zbog rođendanskog slavlja koje smo zatekli u centru. Svi su bili raspoloženi i vrlo rado su nam pokazivali ljekoviti bazen. Nakon  razgledavanja  počastili  smo se  kolačima uz razgovor s našim domaćinima. Ispričali su nam sve o sebi, kako se zovu, odakle su  pa čak i tko im je simpatija.Nakon nekog vremena uputili smo se prema našoj školi u Sv. Lovreč. Meni je bilo vrlo lijepo i zabavno.

Denis Kavazović, 5. razred

U centru sam vidjela puno  djece oboljele od  down sindroma. Baš sam se iznenadila. Vidjela sam da su to djeca kao i mi. Možda su izgledom malo različiti, ali oni imaju iste potrebe kao i mi. Upoznali smo Tamaru, Katarinu, Deana i još neke štićenike koji su nas  stvarno zabavili. Pri odlasku su nas pozdravili, a meni je bilo žao što se opraštamo od njih. Drago mi je da sam posjetila Down syndrom centar jer sam bogatija za jedno novo iskustvo.

Ines Samardžić, 5. razred