Terenska nastava - Putovima Joakima Rakovca

Autor: Maja Zubalić, 6. 11. 2011.

14. listopada 2011. učenici  viših razreda naše škole krenuli su na terensku nastavu pod nazivom „Putovima Joakima Rakovca“. Krenuli smo u 8 sati iz Svetog Lovreča prema Bermu. Prvo smo posjetili spominik Vladimiru Gortanu i borcima koji su se suprostavili  fašistima. Usput smo iskoristili priliku i  posjetili  crkvu Marije Božje na Škriljinama iz XIII st. Crkva ima elemente baroknog, romaničkog i gotičkog stila, a  poznata je po živopisnim freskama  majstora Vinceta iz Kastva koje datiraju iz XV st. Među 46 freski, posebno se ističe“ Ples mrtvaca“  koja označava ciklus života. Pored crkve nalazi se groblje na kojem je sahranjen poznati istarski muzikolog i skladatelj Slavko  Zlatić s obitelji.  Nakon razgledavanja  zanimljivosti u Bermu, nastavili smo putem kojim nas vodi naša terenska nastava, prema rodnoj kući Joakima Rakovca, u selo Rakovci.  Danas je kuća pretvorena u muzej i  u privatnom je vlasništvu obitelji Rakovac. Vidjeli smo oružje iz II. svjetskog rata i razne zanimljivosti  iz života obitelji Rakovac. U kući smo se  malo odmorili i krenuli na Rušnjak gdje je podignut spomenik u spomen Rakovcu i 69 dobrovoljaca koji su 29. srpnja 1943. dali svoje živote. Već pomalo umorni od puta stigli smo na Križnjak, blizu sela Seline. Tamo smo zastali na mjestu gdje je J. Rakovac umro od posljedice ranjavanja. Bio je to kraj našeg lijepog putovanja nakon kojega smo se svi vratili u Lovreč. I tako smo još jednom zakoračili u ne tako davnu zavičajnu povijest kroz koju nas je vodio naš vodič  gospodin Božo Štifanić, prijatelj i suborac Joakima Rakovca.

Ema Čehić, 7. razred.