ŠTO JE REFERAT ?

-        to je samostalni učenički rad o zadanoj temi

-        izlaganje  bitnih činjenica o nekom pitanju ili temi

-        referat je pismeni izvještaj o nekoj temi koju učenik obrađuje

-        referat je i javno izlaganje ili izvještaj na zadanu temu

-        učenički referat je mini-istraživački rad učenika o zadanoj temi , uz upotrebu svih dostupnih izvora informacija u školskoj knjižnici, Internetu i sl.

SVRHA I CILJ IZRADE REFERATA

-        naučiti se istraživačkom radu u knjižnici

-        naučiti istražiti različite izvore znanja i informacija

-        naučiti od nepoznatoga doći do nečega što možemo predstaviti i drugima

-        biti u stanju istražiti i samostalno obraditi svaku zadanu temu

STRUKTURA REFERATA

1.    UVOD – obavezni dio svakoga rada, obuhvaća od pola do jedne cijele stranice teksta

2.    RAZRADA TEME – sveobuhvatno obrađena tema s poglavljima, obuhvaća tri do pet stranica teksta

3.    ZAKLJUČAK – zaključne misli ili poruke na kraju rada, to je obavezni dio rada, obuhvaća najviše pola do jedne stranice teksta

4.    BIBLIOGRAFIJA ( popis korištene literature i svih izvora ) – bibliografija se ispisuje po bibliografskim pravilima i uključuje navođenje potrebnih podataka o korištenim izvorima , a to su: Prezime, ime autora . Naziv knjige, Nakladnik, Mjesto izdanja, godina izdanja.

Ako je učenik koristio članke iz časopisa ili preuzeo materijale s

Interneta , dužan je navesti i te izvore.

5.    PRILOZI ILI DODACI – to su geografske ili povijesne karte, crteži, slike, fotokopije dokumenata, tabele i sl.

Upute - oblikovanje referata.

Upute - struktura referata.

Obrazac - referat