Posjet učenika 8. razreda Vukovaru

Dana 6. lipnja učenici osmog razreda u pratnji razrednice krenuli su na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar u organizaciji Javne ustanove Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Cilj projekta je učenje o vrijednostima Domovinskog rata i važnosti Bitke za Vukovar u obrani Republike Hrvatske.

Fotografije se nalaze u Foto-galeriji.

Učenici su po dolasku u Vukovar smješteni u hostel Dubrovnik koji se nalazi u sklopu bivše vojarne 204. brigade HV. Program posjeta počeo je sljedećeg dana kada smo u prijepodnevnim satima poslušali predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar, u prostorima vojarne. Edukativna predavanja (o raspadu SFRJ, Domovinskom ratu, o tijeku bitke za Vukovar, oružju i logorima) održali su vodič i veteran koji je sudjelovao u obrani grada.

Poslije ručka uz stručnu  pratnju posjetili smo Muzej grada Vukovara i Muzej vučedolske kulture koji je otvoren za javnost u lipnju 2015. godine. Vodstvo u Muzeju grada Vukovara i u Muzeju vučedolske kulture odradili su kustosi tih ustanova. Slobodno vrijeme iskoristili smo za plovidbu Dunavom i posjet staroj baroknoj jezgri grada, a nakon večere u restoranu Istra za učenike je organizirana disco večer.

Tijekom posljednjeg dana boravka učenici su u pratnji vodiča posjetili memorijalne lokacije na širem području grada Vukovara: Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u Vukovaru, Spomen-dom Ovčara, Masovnu grobnicu Ovčara, Vodotoranj kao simbol hrabrog otpora hrvatskih branitelja s Mitnice, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Trpinjsku cestu zvanu Groblje tenkova, Mjesto sjećanja-Vukovarsku bolnicu ’91. te kompleks bivše vojarne gdje smo se upoznali s vojnom tehnikom korištenom u Domovinskom ratu, razgledali izložbu Dani poslije s fotografijama hrvatskih ratnih vojnih invalida te se upoznali sa stradanjima hrvatskih zarobljenika u logorima Begejci i Stajićevo.

Naš posjet Vukovaru završio je Školom mira i kvizom znanja za učenike. Iz Vukovara vam donosimo poruku mira, nenasilja i tolerancije koje svi trebamo ugraditi u našu budućnost. Naučili smo da se mir gradi na istini, povjerenju, razvoju te poticanju zajedništva i zajedničkih ciljeva  te da svaka osoba treba ustrajati na uspostavi mira.

objavio: Katerina Zgrablić   datum: 11. 6. 2017.

Šk.god. 2017./2018.

« Siječanj 2018 »