UČENICI 1. I 2. RAZREDA POSJETILI JAMU BAREDINE

Autor: Katerina Zgrablić, 1. 6. 2017.

Dana 18. svibnja učenici 1. i 2. razreda posjetili su jamu Baredine i Traktor story, izložbu postavljenu uz jamu, a koja je posvećena poljoprivredi .

Za Baredine smo krenuli u osam sati. Putovali smo autobusom. Sjedili smo na zadnjem sjedalu i zabavljali se. Brzo smo stigli i doručkovali na prekrasnoj terasi. Bilo je sunčano pa smo se igrali na livadi. Bilo je jako, jako zabavno. Nakon toga spustili smo se u jamu. Bilo je strmo i sklisko. Naučili smo što su stalagmiti, stalaktiti, zavjese, stalagmati…

U jami je nekad bilo mnogo šišmiša, a sada su samo tri. Vodičkinja nam je objasnila da mi posjetitelji stvaramo buku koja njima smeta. Vidjeli smo i kamen oblika žabe. U zadnjem dijelu jame vidjeli smo kameni kip koji podsjeća na kip Majke Božje. U toj zadnjoj dvorani vidjeli smo i Čovječje ribice. Bile su slatke.

Nakon izlaska iz jame još smo se malo igrali. Zatim smo obišli izložbu starih traktora. Jedan jako stari  traktor bio je cijeli od željeza. Bilo je još puno traktora. Jedan je imao rođendan pa smo mu pjevali. Mogli smo i sjesti na njih.

Bili smo i u staroj kamenoj kući. Razgledali smo stare predmete. Naučili smo da su ljudi u prošlosti bili vrijedni. Vidjeli smo veliku motiku Veloga Jože i iglu Vele Jožice. Jožica je njome krpala potrganu odjeću Velome Joži.

Nakon obilaska vratili smo se u Sveti Lovreč. Taj dan je bio baš poučan i zabavan.

Izvor: Lana Radovčić, 2. razred