Međunarodni dan osoba s Down sindromom

Autor: Katerina Zgrablić, 22. 3. 2017.

Dana 21. ožujka obilježili smo Međunarodni dan osoba s Down sindromom nošenjem šarenih neuparenih čarapa te na taj način pružili podršku osobama s ovim sindromom. U razgovoru s učenicima nastojali smo ukazati na njihove probleme s ciljem njihove bolje integracije u društvu.

Fotografije se nalaze u Foto-galeriji.

Zašto baš šarene čarape? Zato što ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti.

Downov sindrom je genetski poremećaj, koji nastaje u trenutku začeća, a prouzročen je prisutnošću jednog kromosoma viška, na 21. paru kromosoma, gdje se umjesto dva nalaze tri kromosoma. Naziv je dobio po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu koji ga je 1866. godine prvi opisao, oko stotinu godinu prije nego što je otkriven uzrok poremećaja. Ljudi s Downovim sindromom imaju određene poremećaje u razvoju, ali većim razumijevanjem i poboljšanjem njihova položaja u društvu može se poboljšati kvaliteta njihova života.